Kierowcy nagminnie łamią tam przepisy – będą zmiany w organizacji ruchu na Starołęce

Ruch w rejonie pętli tramwajowej na Starołęce w ostatnich latach jest… coraz gorszy. I nie mowa tu o korki czy przejazd kolejowy, ale o bezpieczeństwo pieszych zagrożone przez kierujących, którzy nagminnie łamią przepisy ruchu drogowego. Wkrótce zostaną wprowadzone zmiany w tym zakresie.

 

W ostatnim czasie napisał do nas pan Piotr, przesyłając zdjęcia i nagrania przypadków łamania przez kierowców przepisów ruchu drogowego, co zagraża bezpieczeństwu pieszych uczestników ruchu.

Jak wskazywał, w rejonie pętli tramwajowej i pasażu handlowego, kierowcy regularnie jeżdżąc po chodnikach, przejściach dla pieszych, przecinając podwójną linię ciągłą, parkując w sposób niedozwolony, w tym także przy przejściach dla pieszych ograniczając widoczność. Wielu wjeżdżając lub wyjeżdżając do sklepów w pasażu handlowym po prostu jeździ wzdłuż jezdni po chodnikach, włączając się do ruchu w miejscach niedozwolonych.

Pan Piotr podkreślał, że straż miejska wie o problemie, podobnie jak policja, jednak na próżno szukać tam patroli czy konsekwentnego działania wobec osób łamiących przepisy.

Pan Piotr nie był jedyną osobą, która zwróciła naszą uwagę na ten problem. Kontaktując się z organami odpowiedzialnymi za m.in. organizację ruchu w tym rejonie usłyszeliśmy, że wkrótce zostaną tam wprowadzone zmiany.

Dziś ZDM poinformował, czego będą dotyczyć. Spółka przyznała, że zachowanie kierowców naraża bezpieczeństwo pieszych.

„Wielu kierowców zamiast korzystać z wyznaczonych zjazdów przejeżdża przez przejścia dla pieszych, jeździ wzdłuż chodnikiem zmuszając pieszych do ucieczki – bywa, że przed rozpędzonymi pojazdami. Do tego dochodzi parkowanie aut przy samych pasach i zasłanianie widoczności” – wskazuje Zarząd.

Wprowadzone zmiany zostały przygotowane przez Miejskiego Inżyniera Ruchu. Zamontowane zostaną tam elementy, które mają uniemożliwić kierowcom jazdę w miejscach niedozwolonych. Dojeżdżając do pawilonów będą musieli to robić jedynie wyznaczonymi do tego zjazdami. Dzięki temu poprawi się bezpieczeństwo zarówno pieszych i rowerzystów, jak i innych kierujących pojazdami.

Dodatkowo, wyznaczony zostanie nowy ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Starołęckiej. Z szerokiego chodnika po zachodniej stronie  ulicy będą korzystać zarówno piesi jak i rowerzyści. ZDM liczy na to, że takie rozwiązanie zachęci również więcej osób do przejazdów rowerami z rejonu Starołęki w kierunku centrum miasta.

Prace prowadzone będą sukcesywnie i mają potrwać do połowy 2021 roku.