Tajemnice Placu Bernardyńskiego

Sobota będzie idealną okazją do odkrycia placów i skwerów, które znajdują się w Trakcie Królewsko-Cesarskim. Wszystko w ramach wydarzenia Miastoobraz, którego pierwsza edycja dotyczyć będzie zarówno samego Placu Bernardyńskiego, jak i jego okolic.

 

Celem inicjatywy jest zagłębienie się w historię Poznania poprzez eksplorację miejsc, które miały ogromny wpływ na jej przebieg, a także współczesny wygląd miasta.

Plac Bernardyński to popularny staromiejski rynek, którego historia sięga XV wieku. Z pewnością nie brakuje tu obiektów zabytkowych, czy przestrzeni mogących cieszyć oczy odwiedzających.

Organizatorzy przygotowali sporo atrakcji pozwalających na odkrycie piękna tego wspaniałego miejsca. Na sobotę zaplanowano spacery oraz warsztaty.

Wydarzenie rozpoczną specjalne ekowarsztaty “Kule nasienne” (start o godzinie 12:00). Tematem spotkania będą współczesne problemy dotyczące klimatu. Anna Gruszka, prowadząca warsztaty, opowie przede wszystkim o tym, jak istotną rolę w przeciwdziałaniu niepożądanym zmianom klimatycznym odgrywa zieleń miejska.

W cieniu dwóch wież” – to hasło towarzyszące spacerom, podczas których uczestnicy przyjrzą się dziejom dawnego poznańskiego przedmieścia. Prowadzący Maksym Kempiński na pewno zdoła przedstawić kilka sekretów Placu Bernardyńskiego oraz w przystępny sposób przybliżyć jego historię. Spacery odbędą się o 12:30 oraz 15:00.

Interesującą propozycją jest także tzw. spacer fotograficzny. Wycieczka po okolicznych bramach i podwórkach nastawiona jest na odnalezienie ciekawych kadrów. Wystarczy więc wziąć ze sobą aparat (może być także ten w telefonie), a Maciej Krajewski z pewnością pokaże mnóstwo zaułków, które nadają się do sfotografowania. Początek spaceru o godzinie 14:00.