Weekend z historycznymi pojazdami komunikacji miejskiej i Maltanką

Poznańska Kolejka Parkowa “Maltanka” oraz miejskie linie turystyczne przygotowały na weekend specjalne atrakcje dla miłośników historii transportu miejskiego.

 

Na trasach kolejki parkowej “Maltanka” w dniach 3 i 4 czerwca, pasażerowie będą mieli niepowtarzalną okazję do podróży wagonem motorowym z 1932 roku, znanym “Ryjkiem”. To najstarszy pojazd tego typu zachowany w naszym kraju. Po kilkuletnim okresie restauracji, “Ryjek” powrócił na tory w ubiegłym roku. Z racji ograniczonej liczby miejsc (27) oraz braku dostosowania do przewozu osób z niepełnosprawnościami oraz wózków dziecięcych, “ryjek” zostanie dołączony do pociągu z wagonami przystosowanymi do takiego transportu. W ten sposób więcej osób będzie miało szansę na przejażdżkę tym historycznym pojazdem.

Nie tylko Kolejka Parkowa “Maltanka” zaoferuje unikalne przejażdżki. W ten weekend na poznańskie ulice wyjedzie także zestaw historycznych tramwajów i autobusów na liniach turystycznych.

W sobotę, 3 czerwca, pasażerowie będą mogli podziwiać i podróżować zabytkowym tramwajem, znanym lokalnie jako “Kanciak”, na linii 20. Dzień później, w niedzielę, na trasie linii 0 pasażerowie będą mieli okazję do podróży wojennymi wagonami tramwajowymi KSW, dostarczonymi dzięki współpracy z MPK S.A. w Krakowie.

Dodatkowo, na linii autobusowej 100 w sobotę, będzie można spotkać i podróżować autobusami Ikarus 260 i 280, a w niedzielę Ikarus 280 oraz pierwszym autobusem Solaris Urbino 12, wyprodukowanym w 1999 roku. Natomiast na linii 102, uruchamianej tylko w soboty, pojawi się dobrze znany wszystkim “ogórek” – autobus Jelcz.

MPK przypomina, że w szczególnych sytuacjach wskazane powyżej pojazdy mogą zostać zmienione na inne.