Przyjazna przestrzeń publiczna w sercu biurowego kompleksu

Poznaniacy oraz pracownicy okolicznych biur mogą cieszyć się nową, otwartą dla wszystkich przestrzenią publiczną, zlokalizowaną w sercu kompleksu biurowców o nazwie Nowy Rynek. Na jego terenie znajdują się przestrzenie relaksacyjne, obszary zielone, fontanna oraz solankowe tężnie – wszystko to, co potrzebne, by złapać oddech w gęsto zabudowanej miejskiej dżungli.

Firma Skanska nabyła teren pod budowę Nowego Rynku od miasta Poznania i spółki PKS Poznań kilka lat temu, przekształcając dawniejszy obszar dworca PKS w nowoczesną przestrzeń biurową i publiczną.

“Skanska i projektanci budynków Nowego Rynku zmienili ten bardzo istotny kawałek Poznania i pokazali zupełnie nową jakość. Dziękuję za wszystkie miejsca pracy, które tu powstały. Ale ta przestrzeń to nie tylko nowoczesne powierzchnie biurowe. Teraz to także miejsce spotkań i odpoczynku wśród zieleni, z którego mogą korzystać wszyscy mieszkańcy” komentuje Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Zielone, otwarte przestrzenie Nowego Rynku wzbogacono o 15 dużych drzew, w tym platany klonolistne i dęby błotne, a także mniejsze graby i glediczje. W południowo-wschodnim narożniku placu ulokowano fontannę, a pergole rozmieszczono w strategicznych punktach. Tężnie solankowe, elementy małej architektury, oświetlenie ogrodowe, a nawet budki dla jerzyków zamontowane w lampach, wszystko to tworzy przyjazne środowisko dla mieszkańców i pracowników biur.

Prezeska i CEO Skanska w Europie, Katarzyna Zawodna-Bijoch, podkreśla, że chcieli stworzyć coś więcej niż tylko biurowiec:

“Chcieliśmy oddać ten kwartał mieszkańcom, dlatego stworzyliśmy na samym początku projektu rynek dialogu kreatywnych pomysłów i dyskusji Środkowo-Wschodniej.”

Konrad Ziejewski, dyrektor projektu w spółce biurowej Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej, dodaje:

“Nowy Rynek stał się integralną częścią miasta, dającą nie tylko miejsca do pracy, ale również strefę, w której wszyscy mieszkańcy Poznania mogą się zrelaksować i odpocząć.”

Nowy Rynek jest największą inwestycją biurową Skanska w Polsce, z ponad 100 tys. mkw powierzchni użytkowej. Jego lokalizacja na skrzyżowaniu głównych arterii komunikacyjnych miasta umożliwia łatwy dojazd do niego z różnych stron Poznania. Dodatkowo, biurowce Nowego Rynku wykorzystują rozwiązania proekologiczne, takie jak system wentylacji z filtrami wysokiej klasy dostarczającymi o 30% więcej świeżego powietrza, czy też energię elektryczną w 100% pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Co więcej, w ramach kompleksu powstał pierwszy w Poznaniu chodnik redukujący poziom zanieczyszczeń powietrza.