Magdalena Kucharska-Hadaki o połączeniu pasji z pracą w sztuce ceramicznej

Czy można połączyć pasję z pracą? Czy tworzenie ceramiki jest zajęciem dla każdego? Na te pytania w programie „Hej Poznań” odpowiedziała Magdalena Kucharska-Hadaki, twórczyni pracowni ceramicznej Hadaki.

Ceramika, sztuka tworzenia z gliny, jest jednym z najstarszych rzemiosł ludzkich. Dla wielu osób jest to nie tylko sposób na wyrażenie kreatywności, ale również pasja, która może ewoluować w pełnowartościową pracę. Taką historię dzieli ze światem Magdalena Kucharska-Hadaki, której pasja do ceramiki trwa już od ośmiu lat. Głównie zajmuje się tworzeniem sztuki użytkowej, takiej jak talerze, kubki, miseczki czy figurki, które są solniczkami.

Joanna Sobocińska-Korczak zapytała, która część pracy z gliną jest jej ulubioną.

„Rozmyślanie, projektowanie, tworzenie nowych struktur i kolorów. Chociaż praca manualna to jest zdecydowanie to co mnie pociąga. Również kontakt z naturalnym materiałem jest dla mnie medytacyjny” – zaznacza.

Do współpracy nad ostatnimi kolekcjami zaprosiła Grzegorza Ciemnoczołowskiego i wszystko tworzą we dwójkę. Magdalena Kucharska-Hadaki dodaje, że wiele razy zastanawiała się nad tym jak bardzo chce się rozwijać i za każdym razem dochodziła do wniosku, że magia marki Hadaki polega na tym, że jest to bardzo autorski projekt. W świecie masowej produkcji i konsumpcji, rośnie zainteresowanie unikalnymi, ręcznie wykonanymi przedmiotami. Ceramika doskonale wpisuje się w ten trend, oferując wyjątkowość każdej sztuki.

Ceramika stała się również rodzajem terapii twórczej, pozwalającej oderwać się od codziennego zgiełku i skupić się na ręcznym tworzeniu. Proces formowania gliny i tworzenia naczyń czy rzeźb wymaga cierpliwości, co pozwala się zrelaksować i wyciszyć.

„Każda osoba, która wcześniej nie próbowała żadnych manualnych czynności może się tego nauczyć. Wydaje mi się, że jest to naprawdę fajna przygoda, bo można kompletnie oderwać się od rzeczywistości” – dodaje Magdalena Kucharska-Hadaki.

Własnoręcznie wykonanie naczynia przynosi również wielką satysfakcję. Gościni programu „Hej Poznań” dodaje, że ceramika uczy cierpliwości i pokory, ponieważ efekt końcowy w ceramice jest zawsze wielką niespodzianką. Proces powstawania naczyń ceramicznych to nawet dwa tygodnie, a może się on jeszcze wydłużyć.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się jeszcze więcej ciekawych rzeczy na temat tworzenia ceramiki, to posłuchajcie całego wywiadu z Magdaleną Kucharską-Hadaki w programie „Hej Poznań”.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.