Pokoziołek, czyli pochód kolędników, który przejdzie dziś przez Poznań

Mieszkańcy Poznania i okolic mają wyjątkową okazję doświadczyć kolorowego i radosnego zwyczaju, jakim jest Podkoziołek – tradycyjny pochód kolędniczy, który stanowi kulminację karnawałowych świętowań. Stowarzyszenie Podkoziołek serdecznie zaprasza wszystkich do udziału w tej wyjątkowej imprezie, łączącej tradycję z zabawą.

 

Podkoziołek ma swoje korzenie w wielkopolskiej tradycji kolędowania na zakończenie karnawału. Jest to zwyczaj bogaty w symbolikę – pierwotnie miał nie tylko przynosić szczęście i dobrobyt uczestnikom, ale także symbolicznie budzić wiosnę po zimowym uśpieniu. W tym roku, po raz kolejny, Stowarzyszenie Podkoziołek postanowiło odświeżyć ten zwyczaj, dając mieszkańcom Poznania możliwość wspólnego świętowania.

Zbiórka uczestników odbędzie się o 17:30 na placu Andersa, skąd kolędniczy korowód wyruszy ulicami Półwiejską i Św. Marcin, aby ostatecznie dotrzeć do Ronda Kaponiera. To właśnie tam, na poziomie -2 przy Przystanku Dartera, rozegra się serce wydarzenia – ludowa potańcówka. Uczestnicy będą mieli okazję nie tylko do wspólnego śpiewu kolęd i pastorałek, ale także do tańca w rytmach tradycyjnej muzyki ludowej.

Organizatorzy zachęcają wszystkich Poznaniaków, niezależnie od wieku, do przyłączenia się do tej radosnej, kolorowej procesji. Podkoziołek 2024 to doskonała okazja, by poczuć jedność z lokalną społecznością, odnowić dawne tradycje i po prostu dobrze się bawić. Nie zabraknie muzyki, tańca i autentycznej, karnawałowej atmosfery.