Odnowiona kamienica na placu Bernardyńskim – nowe mieszkania i zielona przestrzeń

Na Placu Bernardyńskim, zakończono gruntowną modernizację zabytkowej kamienicy, która jest teraz gotowa na przyjęcie nowych lokatorów.

 

Kompleksowa renowacja budynku, datowanego na XIX wiek, została zrealizowana przed terminem. To efekt starannie zaplanowanych i wykonanych prac, które pozwoliły na przekształcenie 12 dużych mieszkań w 28 mniejszych, bardziej dostępnych i pożądanych jednostek mieszkalnych. Dzięki temu, w kamienicy przy Placu Bernardyńskim znajdzie swoje miejsce aż 51 nowych gospodarstw domowych.

Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, podkreśla znaczenie takich inwestycji dla miasta: “To właśnie projekty takie jak odnowienie kamienicy przy Placu Bernardyńskim pokazują, że Poznań łączy tradycję z nowoczesnością, dbając jednocześnie o komfort swoich mieszkańców. To szczególnie ważne dla seniorów, którym dedykowane są lokale na niższych piętrach“.

W ramach modernizacji zadbano nie tylko o wnętrza, ale i o zewnętrzną elewację oraz przestrzeń wokół budynku. Ocieplono ściany, odnowiono dach i klatki schodowe, zachowując przy tym charakter zabytku pod okiem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Mieszkańcy mogą cieszyć się także zielonym podwórzem z wiatą rowerową, ławkami i nową roślinnością, co tworzy przestrzeń idealną do odpoczynku i integracji.

Nie można również pominąć aspektu ekologicznego inwestycji. Likwidacja 56 pieców kaflowych i podłączenie budynku do miejskiej sieci ciepłowniczej znacząco przyczyni się do poprawy jakości powietrza w okolicy. Dodatkowo, na ścianach zainstalowano budki dla ptaków.

Pierwsze klucze do mieszkań zostaną przekazane lokatorom już w kwietniu, a całość inwestycji zamknęła się kwotą 15,6 miliona złotych. Znaczna część finansowania pochodziła z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego.