Nawiązywał znajomości z samotnymi matkami, by wykorzystywać ich dzieci

Po latach odpowie za zarzucane mu czyny. Mężczyzna podejrzany o czyny pedofilskie wobec dzieci w wieku 6-11 lat usłyszał zarzuty, a do poznańskiego sądu wpłynął akt oskarżenia w jego sprawie.

 

Jak informuje podinsp. Iwona Liszczyńska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, sprawa ma swój początek w marcu 2023 roku. To wtedy do leszczyńskich policjantów zgłosiła się kobieta, która przekazała, że jako dziecko była molestowana przez znanego jej mężczyznę.

Zajmująca się sprawą funkcjonariuszka po wysłuchaniu historii kobiety nie miała wątpliwości, że ofiar mężczyzny mogło być więcej. Jak ustalono, sposób, przebiegłość, brutalność, a przede wszystkim przemyślany sposób działania wskazywały, że nie zaprzestał popełniania przestępstw.

Leszczyńscy funkcjonariusze nawiązali współpracę z Prokuraturą Okręgową w Poznaniu oraz Wydziałem Dochodzeniowo-Śledczym KWP w Poznaniu i zaczęli gromadzić materiał dowodowy.

Jak ustalili śledczy, mężczyzna wykorzystywał dzieci w wieku 6-11 lat. Ofiar szukał poprzez nawiązywanie kontaktów z matkami samotnie wychowującymi małe dzieci. Poznawał je przez portal społecznościowy. W wolnym czasie udzielał jako wolontariusz w placówkach, które zajmują się opieką nad dziećmi.

Mężczyzna działał przebiegle – starał się być blisko dzieci, które obdarowywał prezentami i zabierał do atrakcyjnych miejsc. Po czasie zapraszał do swojego mieszkania. Sprawiał wrażenie osoby zaangażowanej i zatroskanej losem dzieci i samotnych matek, chcąc im pomóc w opiece nad maluchami. Łatwo zdobywał zaufanie zarówno kobiet jak i samych dzieci.

Gdy wykorzystywał seksualnie dzieci, przekonywał je, że to normalne zachowanie. Gdy spotykał się z oporem lub nieposłuszeństwem, wywoływał u małoletnich poczucie winy, by te nie mówiły o sprawie swoim mamom i „nie przysparzały dodatkowych zmartwień”.

„Uzyskane przez śledczych opinie psychologiczne jednoznacznie wykazały, że zachowania oskarżonego opisywane przez dzieci są zgodne z mechanizmami psychologicznymi osoby o skłonnościach pedofilskich. W ten sposób sprawca etapowo przygotowuje dzieci do bycia ofiarą zaspokajania swoich potrzeb seksualnych.” – wyjaśnia podinsp. Iwona Liszczyńska z KWP w Poznaniu

Zatrzymania 32-latka dokonano 27 kwietnia 2023 roku w jego mieszkaniu w Lesznie. Jeszcze tego samego dnia przedstawiono mu osiem zarzutów wykorzystywania seksualnego małoletnich i posiadania pornografii dziecięcej. Decyzją sądu został umieszczony w areszcie, gdzie przebywa do dzisiaj.

Niemal rok od zatrzymania, do Sądu Okręgowego w Poznaniu wpłynął akt oskarżenia przeciw 32-latkowi. Mężczyźnie grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.