Nowa, mała… oaza zieleni na Śródce

Na poznańskiej Śródce powstaje mała oaza zieleni, która ma pozytywnie wpłynąć na okolicę. Stworzenie nowego miejsca przyjaznego mieszkańcom i przyrodzie powstało dzięki odbrukowaniu terenu na ul. Filipińskiej.

 

Na powierzchni ok. 50 metrów kwadratowych zdjęto płyty chodnikowe, z których nie korzystali użytkownicy. Następnie przygotowano teren pod nasadzenia zieleni, które wykonano.

Zdecydowano się na posadzenie ok. 40 krzewów róż w dwóch odmianach, a także irysy i trawy ozdobne – trzcinnik i turzyce. Na jesień planowane jest dosadzenie kilkuset tulipanów, śnieżników i hiacyntów. Wszystko po to, by poprawić estetykę miejsca oraz mikroklimat oraz bioróżnorodność w okolicy. Odbrukowanie części terenu przyczyni się do poprawy retencji wody deszczowej.

Jak zauważa ZDM, aktualnie posadzone rośliny mają niewielkie rozmiary, ale niedługo będą cieszyć oczy przechodniów w pełnej krasie.

W ramach prac rewitalizacyjnych, w pobliżu ustawiono także ławkę, na której można odpocząć podczas spaceru.

Prace obejmujące odbrukowanie, przygotowanie pod nasadzenia oraz montaż małej architektury kosztowały ok. 55 tysięcy złotych.