Nowe przepisy dla taksówkarzy. Od kiedy wchodzą nowe przepisy?

W Poznaniu wprowadzono zmiany w przepisach dotyczących kierowców taksówek oraz innych pojazdów przeznaczonych do przewozu osób. Zgodnie z nowymi regulacjami, wszyscy kierowcy posługujący się zagranicznym prawem jazdy będą musieli przedstawić polski dokument, wydany w Polsce, aby kontynuować swoją pracę.

Nowe prawo wchodzi w życie 17 czerwca, co pozostawia niewiele czasu na dokonanie niezbędnych formalności.

Kogo dotyczą zmiany?

Nowe przepisy obejmują kierowców wykonujących:

  • Usługi przewozu taksówką,
  • Usługi przewozu samochodem osobowym,
  • Usługi przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą.

Przedsiębiorcy, którzy sami prowadzą pojazdy lub zatrudniają kierowców z zagranicznym prawem jazdy, muszą upewnić się, że wszyscy kierowcy posiadają polskie prawo jazdy przed 17 czerwca 2024 roku. Po tej dacie zagraniczne prawa jazdy nie będą honorowane, co uniemożliwi dalsze świadczenie usług przewozowych.

Obowiązki Przedsiębiorców

Obowiązek aktualizacji dokumentów zatrudnionych kierowców spoczywa na przedsiębiorcach posiadających licencję na przewóz osób. Przedstawienie dokumentów wraz z wnioskiem aktualizacyjnym musi nastąpić podczas umówionej wizyty w Urzędzie Miasta Poznania, w Wydziale Działalności Gospodarczej i Rolnictwa, Oddziale Licencji na Transport Drogowy i Kontroli przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404, 61-441 Poznań.

Jak Umówić Wizytę?

Na wizytę można umówić się przez stronę internetową urzędu lub dzwoniąc do Biura Poznań Kontakt pod numer telefonu 61 646 33 44. Przedsiębiorcy są zachęcani do dokonania tych formalności jak najszybciej, aby uniknąć opóźnień i komplikacji.

Dodatkowe Informacje

Aby uzyskać szczegółowe informacje dotyczące wymiany zagranicznego prawa jazdy, należy skontaktować się z Wydziałem Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych, mieszczącym się przy ul. Gronowej 22a w Poznaniu. Pracownicy wydziału udzielą niezbędnych informacji i wsparcia w procesie wymiany dokumentów.

Zmiany te mają na celu zapewnienie, że wszyscy kierowcy przewożący pasażerów na terenie Polski posiadają odpowiednie kwalifikacje i spełniają krajowe wymogi prawne. Przedsiębiorcy i kierowcy powinni jak najszybciej podjąć kroki w celu dostosowania się do nowych przepisów, aby uniknąć przerw w działalności i możliwych sankcji.