Antykoncepcja awaryjna – gdzie zgłosić się w Wielkopolsce?

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę i listę aptek, w których dostępna jestantykoncepcja awaryjna w ramach pilotażowego programu. W całym kraju to niemal 440 placówek, w tym ponad 80 w samej Wielkopolsce.

 

NFZ opublikował listę aptek, z którymi podpisano już umowę na realizację pilotażowego programu usług farmaceuty w zakresie zdrowia reprodukcyjnego. Co istotne, jest ona cały czas (od poniedziałku do piątku) aktualizowana, wraz z napływem kolejnych zgłoszeń.

Do pilotażu zgłosiło się niemal 770 aptek, w tym niemal 440 placówek widnieje w systemie jako te, z którymi podpisano już umowę. Najmniej placówek dostępnych jest na Podkarpaciu. Wielkopolska jest w czołówce – na terenie województwa obecnie widnieje na liście ponad 80 aptek biorących udział w programie.

W ramach pilotażowego projektu, receptę na antykoncepcję awaryjną będzie mógł wystawić już nie tylko lekarz, ale także farmaceuta z apteki biorącej udział w programie do 30 czerwca 2026 roku. Wystarczy, że kobieta zgłosi się do danego punktu. W ramach działań zostanie przyjęta w osobnym pomieszczeniu, gdzie będzie farmaceuta przeprowadzi z nią wywiad, w celu ustalenia czy podanie leku jest zasadne i bezpieczne. Jeśli tak, wypisze receptę, którą będzie można zrealizować od razu.

Lista wraz z mapą dostępna jest online.