Licheń. Dom Matki pełen wiary – 25. rocznica pielgrzymki Jana Pawła II do Lichenia

Dokładnie 25 lat temu, w 1999 roku, na ziemi licheńskiej stanął Jan Paweł II. – Możemy za Janem Pawłem II powtórzyć, że dziękujemy za tę świątynię i za to miejsce na mapie Polski. Tu doświadczamy wiary i wypływającej z niej żywotności Kościoła – mówił bp Krzysztof Wętkowski podczas Mszy św. dziękczynnej 8 czerwca, w rocznicę pielgrzymki papieża Polaka do Lichenia.

Uroczystej Mszy św. w bazylice licheńskiej przewodniczył biskup włocławski Krzysztof Wętkowski. Ks. Piotr Kieniewicz MIC, sekretarz Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży i Braci Marianów, reprezentował ojca prowincjała i zarząd prowincji. Eucharystię koncelebrowało ponad 60 prezbiterów diecezji włocławskiej, na czele z ks. Krzysztofem Rogalą, kanclerzem Kurii Diecezjalnej we Włocławku.

W procesji wejścia wniesiono relikwie św. Jana Pawła II. Uczestników Mszy św. powitał ks. Sławomir Homoncik MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium, który przywołał słowa Jana Pawła II sprzed 25 lat. „Ta scena nawiedzenia staje się nam szczególnie bliska tu, w tym miejscu, które Maryja bardzo umiłowała”. – Dziś, z wiarą w duchową obecność św. Jana Pawła II, gromadzimy się w wybudowanej już świątyni, wierząc w obecność Matki Najświętszej i Jezusa. Stwórzmy wspólnotę rozpalonych wiarą serc, o którą modlił się 25 lat temu Jan Paweł II. Serc dotkniętych miłością, która jest fundamentem naszej wiary – mówił ksiądz kustosz.

– Ile osób przez dziesiątki lat pielgrzymowało do Maryi, aby w tutejszym sanktuarium, przed obrazem Matki Bożej Licheńskiej, Bolesnej Królowej Polski, znaleźć pociechę i pokrzepienie? – zastanawiał się podczas homilii biskup włocławski. Bp Wętkowski przypomniał, jak święty pielgrzym modlił się z licznie przybyłymi pielgrzymami, a także dokonał poświęcenia bazyliki licheńskiej. Przede wszystkim jednak wskazał na przesłanie, które papież zostawił w licheńskim sanktuarium. – Dziś także my kierujemy nasz wzrok ku Tej, która uwierzyła. Maryja jako dziewica uwierzyła, że pocznie i porodzi Syna – biskup włocławski wyjaśnił, że Maryja zyskała błogosławieństwo dzięki wierze. – A pełen zachwytu okrzyk Elżbiety jest wezwaniem, byśmy umieli docenić wszystko, co obecność Maryi wnosi w życie każdego wierzącego. 

Jan Paweł II mówił podczas pielgrzymki do Lichenia: „Patrzę z podziwem na tę ogromną budowlę, która w swym bogactwie architektonicznym jest wyrazem wiary i miłości do Maryi i Jej Syna. Bogu niech będą dzięki za tę świątynię!”. – Również my, zgromadzeni w tym miejscu, po 25 latach dziękujemy Bogu za tę świątynię i wszystko, co w jej cieniu wyrosło. Jakże skuteczne było to błogosławieństwo papieskie. Dziękuje cała Polska, a najbardziej diecezja włocławska, która ma szczęście gościć u siebie licheńskie sanktuarium – zaznaczył bp Wętkowski. Przez ostatnie lata księża marianie, opiekunowie sanktuarium, rozwinęli szeroką działalność w służbie człowiekowi: Centrum Formacji Maryjnej, Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, hospicjum stacjonarne, Ośrodek Wspierania Płodności. Natomiast siostry anuncjatki z zakonu kontemplacyjnego w pobliskim lesie grąblińskim modlą się za pielgrzymów i wszystkie dzieła, które funkcjonują w sanktuarium. 

– Istotę Kościoła stanowi wiara w Boga, z której rodzi się także zaangażowanie społeczne – kontynuował biskup włocławski. – Rolą chrześcijanina nie jest wycofanie się ze świata, lecz współkształtowanie tego świata mocą Ewangelii. Takie życie chrześcijańskie, które jest postrzegane przez ludzi jako piękne i sensowne, to rzeczywista ewangelizacja. Dokonuje ona się mocą boskiej nowiny, która przemienia sumienia poszczególnych ludzi i wszystkich razem, potem ich działalność, wreszcie ich życie i środowisko, w którym żyją. To autentyczna ewangelizacja, której możemy doświadczyć w licheńskim sanktuarium – mówił bp Wętkowski. 

Przypomniał również, że w bazylice dolnej znajduje się kaplica bł. 108 męczenników II wojny światowej, ogólnopolskie miejsce kultu błogosławionych. W jej centrum znajduje się obraz Chrystusa otoczonego przez męczenników, poświęcony 25 lat temu przez papieża Polaka podczas Mszy beatyfikacyjnej męczenników. 

O obecności św. Jana Pawła II w licheńskim sanktuarium przypominały dary papieża Polaka dla licheńskiego sanktuarium: perłowy różaniec umieszczony przy wizerunku Matki Bożej oraz kielich i patena użyte podczas sobotniej Mszy świętej. 

We wspólnocie modlitwy uczestniczył śpiewem Chór Bazyliki Licheńskiej „Stabat Mater” pod dyrekcją Jacka Hyżnego. Po Mszy świętej pielgrzymi mogli wysłuchać okolicznościowego koncertu licheńskiego chóru, a także otrzymać publikację upamiętniającą wizytę papieża Jana Pawła II „Witaj w Licheniu! Przeżyjmy to jeszcze raz”. 

Świętowanie 25. rocznicy pobytu św. Jana Pawła II w Licheniu rozpoczęło się już 7 czerwca apelem maryjnym ze św. Janem Pawłem II z procesją ze świecami. W sobotę oprócz uroczystej Mszy św., wieczorem koncert „Bo miłość nie umiera” – w hołdzie św. Janowi Pawłowi II” zorganizowała Szkoła Wokalno-Aktorska „Fama” z Konina. Dzień zwieńczył apel maryjny „Totus Tuus” z procesją ze świecami. W niedzielę po południowej Mszy św. pielgrzymi będą uczestniczyć w „Różańcu pokoleń ze św. Janem Pawłem II” oraz Marszu dla Życia I Rodziny „Zjednoczeni dla życia, rodziny i Ojczyzny!” zakończonym śpiewem pod Apartamentami Papieskimi w Licheniu.