Prof. Jadwiga Rotnicka Honorową Obywatelką Miasta Poznania. Kto został Zasłużonym?

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Poznania zapadły decyzje o przyznaniu prestiżowych wyróżnień. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania został przyznany prof. Jadwidze Rotnickiej. Uroczyste wręczenie odbędzie się 29 czerwca, kiedy to uhonorowani zostaną także zasłużeni mieszkańcy miasta.

 

Prof. Jadwiga Rotnicka, rodowita Wielkopolanka, przez wiele lat była związana z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie zdobyła tytuł doktora nauk geograficznych specjalizując się w hydrologii. Jej kariera akademicka była uzupełniona działalnością polityczną – od 1990 do 2007 roku zasiadała w Radzie Miasta Poznania, której przewodniczyła, a od 2007 roku pełniła funkcję Senatora RP. Jej praca legislacyjna była skoncentrowana na ochronie środowiska, zarządzaniu zasobami wodnymi oraz edukacji. Prof. Rotnicka była także zaangażowana w działalność społeczną, będąc m.in. prezeską Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania im. Cyryla Ratajskiego.

Zasłużeni dla Miasta Poznania

Tytuł Zasłużonych dla Miasta Poznania otrzymali: Krystyna Babiak, Andrzej Byrt, Włodzimierz Marciniak oraz Oświatowe Towarzystwo Przyjaciół Sportu Winogrady..

Krystyna Babiak, urodzona w 1945 roku w Żninie, przez lata związana była z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza jako wykładowca prawa pracy. Jako radca prawny i liderka samorządu zawodowego radców prawnych, miała znaczący wpływ na kształtowanie rozwoju zawodów zaufania publicznego w Wielkopolsce. Była inicjatorką wielu akcji edukacyjnych, w tym stworzenia poradnika prawnego dla dzieci i młodzieży “Prawoteczka”. Za swoją pracę została wielokrotnie odznaczona, w tym Złotą Odznaką Honorową Miasta Poznania oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Andrzej Byrt, urodzony w 1949 roku w Poznaniu, to ekonomista i dyplomata. Jego kariera obejmuje stanowiska ambasadora RP w Niemczech i Francji, a także podsekretarza stanu w Ministerstwie Współpracy Gospodarczej z Zagranicą. Był aktywnym uczestnikiem negocjacji Polski z Europejską Wspólnotą Gospodarczą i doradcą trzech prezydentów Polski. Za swoje zasługi otrzymał liczne odznaczenia, w tym Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski i Wielki Krzyż Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

Włodzimierz Marciniak, urodzony w 1950 roku w Poznaniu, od młodości angażował się w działalność społeczną, tworząc świetlice i organizując akcje dla dzieci. Jego praca na rzecz dzieci została doceniona przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego, które uhonorowało go srebrnym medalem “Labor Omnia Vincit”. Marciniak jest także Przewodniczącym Poznańskiego Klubu Kawalerów Orderu Uśmiechu.

Oświatowe Towarzystwo Przyjaciół Sportu Winogrady (TPS Winogrady) to klub sportowy założony w 1965 roku, znany z wysokiego poziomu szkolenia piłkarskiego. Klub, pod przewodnictwem byłego reprezentanta Polski Andrzeja Juskowiaka, otrzymał brązowe odznaczenie w Programie Certyfikacji PZPN dla szkółek piłkarskich. TPS Winogrady jest dumnym reprezentantem Poznania w rozgrywkach ligowych i Pucharze Polski, a jego wychowankowie to m.in. Arkadiusz Głowacki i Bartosz Bereszyński.