Sejm RP oddaje cześć Bohaterom Czerwca 1956 r.: Uchwałę przyjęto jednogłośnie

W piątek Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę upamiętniającą poznański Czerwiec 1956 r., w 68. rocznicę wybuchu strajku. Decyzję podjęto jednogłośnie – za uchwałą głosowało 434 posłów, bez żadnych głosów sprzeciwu ani wstrzymujących się.

W uchwale posłowie przypomnieli, że 28 czerwca 1956 r. w poznańskiej fabryce Cegielskiego wybuchł protest, który szybko przerodził się w pierwszy w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej strajk generalny. Tysiące robotników wyszły na ulice miasta, aby wyrazić swój sprzeciw wobec komunistycznej władzy, coraz gorszych warunków życia oraz sowieckiej dominacji.

“Zbrodnicza władza wystawiła przeciwko protestującym, poza siłami milicyjnymi i Urzędu Bezpieczeństwa, 10 tys. żołnierzy i 400 czołgów. Wynikiem krwawego stłumienia demonstracji było kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych i ponad 600 rannych. Blisko 300 osób aresztowano, kilkaset brutalnie zatrzymano, a następnie maltretowano podczas przesłuchań” – przypomniano w uchwale.

Posłowie podkreślili, że odwaga poznańskich robotników odbiła się szerokim echem zarówno w kraju, jak i za granicą. Wydarzenia te przyczyniły się do demokratyzacji Polski oraz odegrały znaczącą rolę w procesie przemian zachodzących w państwach tzw. demokracji ludowej. Ofiara, którą ponieśli robotnicy podczas poznańskiego Czerwca, była jednym z zarzewi powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego “Solidarność” w 1980 r.

“Sejm RP oddaje cześć Bohaterom Czerwca 1956. Nie zapomnimy o ofiarach brutalnie stłumionych protestów – o ich walce o wolną, niepodległą i sprawiedliwą Polskę” – zaakcentowano w treści uchwały.

Decyzja Sejmu jest wyrazem hołdu i pamięci dla tych, którzy w 1956 r. odważyli się stanąć przeciwko niesprawiedliwości i uciskowi, walcząc o lepszą przyszłość dla swojego kraju.