“Może to stwarzać zagrożenie dla zdrowia” – sanepid znów ostrzega!

W gorące dni fontanny miejskie przyciągają mieszkańców, oferując upragnioną ochłodę. Niestety, kąpiel w nich może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu ostrzega przed niewłaściwym korzystaniem z tych urządzeń.

 

Fontanny i inne urządzenia wodne w miastach mają przede wszystkim funkcję ozdobną i powinny być wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem. Nie są one przystosowane do kąpieli, brodzenia czy spożywania z nich wody. Tego typu aktywności mogą być niebezpieczne, gdyż woda w fontannach nie jest regularnie monitorowana ani dezynfekowana, w przeciwieństwie do wody pitnej czy tej na basenach. Woda w fontannach może zawierać różne zanieczyszczenia, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Szczególne ryzyko stanowią zanieczyszczenia mikrobiologiczne, takie jak wirusy (np. enterowirusy, norowirusy), pierwotniaki pasożytnicze (Giardia, Cryptosporidium) oraz bakterie z rodzaju Legionella. Kontakt z tymi patogenami, zarówno poprzez spożycie wody, jak i inhalację aerozolu wodnego, może prowadzić do poważnych chorób. Legionella jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ zakażenie może nastąpić poprzez samo przebywanie w pobliżu skażonego źródła wody.

Sanepid zaleca, aby unikać bezpośredniego kontaktu z wodą z fontann, nie kąpać się w nich i nie pić tej wody. Fontanny powinny służyć wyłącznie jako elementy ozdobne, a nie miejsca rekreacji wodnej. Przestrzeganie tych zasad pomoże zminimalizować ryzyko związane z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi.