Groźna bakteria New Delhi wykryta w Poznańskim Szpitalu, szpital wprowadza ograniczenia w odwiedzinach.

W Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia w Poznaniu wykryto przypadki zakażenia bakterią New Delhi u jedenastu pacjentów. Osiem osób zostało już wypisanych do domu, jednak trzech pacjentów wciąż przebywa w szpitalu. Trwa dochodzenie epidemiologiczne mające na celu ustalenie źródła zakażenia.

Ognisko bakterii New Delhi pojawiło się na oddziale chorób wewnętrznych na pododdziale męskim. Cyryla Staszewska, rzeczniczka prasowa Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu, zapewniła, że sytuacja jest opanowana i stabilna. – Od wczoraj prowadzimy czynności kontrolne i dochodzenie epidemiologiczne mające na celu ustalenie źródła zakażenia – poinformowała.

Dodatkowe Procedury i Ograniczenia

Szpital wprowadził szereg dodatkowych procedur oraz ograniczeń dotyczących odwiedzin. Profesor Ewelina Gowin ze Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu podkreśliła, że nosicielstwo bakterii New Delhi w przewodzie pokarmowym dla większości osób nie jest szkodliwe. – Wiadomość, że w szpitalu pojawiają się tacy pacjenci, jest zawsze alarmująca, ponieważ może dojść do przeniesienia zakażenia na osoby podatne – wyjaśniła.

Zagrożenie Związane z Bakterią New Delhi

Zakażenia wywołane przez patogeny wielolekooporne, takie jak New Delhi, stanowią poważne zagrożenie. – Arsenał antybiotyków, które możemy stosować przeciwko takim bakteriom, jest bardzo ograniczony – zaznaczyła profesor Gowin. Doktor Marcin Żytkiewicz, kierownik oddziału chorób wewnętrznych, dodał, że przeprowadzono badania wszystkich pacjentów na oddziale, aby wykryć, kto jest nosicielem bakterii.

Charakterystyka Bakterii

Profesor Iwona Mozer-Lisewska, ordynatorka oddziału zakaźnego, wyjaśniła, że u zdrowych osób bakteria nie daje objawów klinicznych, ale może być niebezpieczna dla osób z upośledzoną odpornością. – Dotyczy to osób przewlekle hospitalizowanych, chorujących na choroby cywilizacyjne czy mających ciała obce takie jak cewniki czy kaniule – powiedziała.

Co to jest New Delhi?

New Delhi to potoczna nazwa bakterii Klebsiella pneumoniae, która może wywoływać groźne dla życia infekcje, takie jak zapalenie płuc, układu moczowego, pokarmowego, opon mózgowo-rdzeniowych, a także sepsę. Bakteria jest oporna na działanie większości antybiotyków. Pierwszy przypadek zakażenia bakterią New Delhi w Polsce zanotowano w Warszawie w 2011 roku.

Dochodzenie Epidemiologiczne

Sanepid kontynuuje dochodzenie epidemiologiczne, aby dokładnie ustalić, jak doszło do zakażenia. – Prowadzimy czynności mające na celu ustalenie motywów tego zdarzenia, jak również podejmujemy działania związane z zabezpieczonymi przedmiotami – podsumował Przemysław Bońkowski, szef Prokuratury Rejonowej w Ciechanowie. Chodzi o szpital przy Szwajcarskiej.

Szpital wprowadził tymczasowe ograniczenia dotyczące odwiedzin na oddziale wewnętrznym,

– Zakaz wstępu na oddział osób z objawami infekcji górnych dróg oddechowych. Maksymalnie 1 osoba przy łóżku chorego. Odwiedziny w godzinach 12:00 – 13:00 oraz 16:00 – 17:00. Dodatkowe ograniczenia dotyczą odwiedzin pacjentów przebywających w izolatkach: wejście na salę możliwe maksymalnie na 5 minut. Przed wejściem do sali należy ubrać rękawiczki jednorazowe oraz fartuch jednorazowy – dodaje.