Punkt Interwencji Kryzysowej w Poznaniu: całodobowe wsparcie w trudnych chwilach

Kiedy życie rzuca wyzwania w postaci problemów rodzinnych, wychowawczych, uzależnień czy przemocy, warto wiedzieć, gdzie szukać pomocy. W Poznaniu takim miejscem jest Punkt Interwencji Kryzysowej (PIK) przy ul. Pamiątkowej 28, który oferuje całodobowe, profesjonalne i bezpłatne wsparcie dla wszystkich potrzebujących.

 

Punkt Interwencji Kryzysowej to instytucja oferująca szerokie wsparcie psychologiczne i prawne. Mogą tu zgłaszać się osoby w trakcie kryzysu, jak również ci, którzy chcą zapobiec jego eskalacji. Jak podkreśla Stella Gołębiewska, dyrektorka Miejskiego Centrum Interwencji Kryzysowej, interwencja kryzysowa nie jest tylko gaszeniem pożarów, ale także prewencją i wsparciem w pierwszych momentach trudności.

Punkt jest otwarty dla każdego, kto zmaga się z trudnościami rodzinnymi, kryzysami w związku, stratą bliskiej osoby, uzależnieniem czy przemocą. Oferuje pomoc osobom, które doświadczyły przemocy domowej, seksualnej, napadu, wypadku komunikacyjnego czy innych traumatycznych wydarzeń.

Wsparcie w PIK jest dostępne całodobowo. Można zgłosić się osobiście na ul. Pamiątkową 28, zadzwonić pod numer 509 111 508, wysłać SMS na 516 183 943 lub napisać mail na [email protected]. Pomoc jest bezpłatna i finansowana z budżetu Miasta Poznania.

Miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej prowadzi także dwa telefony zaufania: Pomarańczową i Niebieską Linię. Pomarańczowa Linia (tel. 61 843 01 01) działa codziennie od 8:00 do 18:00 i oferuje wsparcie dla osób uzależnionych oraz ich rodzin. Niebieska Linia (tel. 61 814 17 17) jest dostępna od poniedziałku do soboty w godzinach 12:00 – 19:00, oferując pomoc osobom doświadczającym przemocy oraz ich świadkom.

Miasto Poznań prowadzi także Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej przy ul. Dolne Chyby 10. Oferuje on krótkotrwałe schronienie i kompleksowe wsparcie psychologiczne, pedagogiczne, socjalne oraz porady prawne dla osób w nagłym kryzysie życiowym.

W ramach współpracy z Miastem, trzy fundacje oferują wsparcie w przeciwdziałaniu przemocy i dyskryminacji wobec kobiet. Fundacja Czas Kobiet prowadzi warsztaty i oferuje pomoc psychologiczną oraz prawną (Al. Marcinkowskiego 24, tel. 577 998 112). Fundacja PCPS oferuje konsultacje pierwszego kontaktu oraz wsparcie psychologiczne (ul. Głogowska 27, tel. 61 22 11 112). Fundacja Centrum Praw Kobiet oferuje zarówno indywidualne, jak i grupowe wsparcie terapeutyczne i prawne (Al. Marcinkowskiego 21/4, tel. 511 660 128).