Wuchta wiary na (retro) rowerach pojawiła się na Starym Rynku i w Muzeum Powstania Wielkopolskiego

W sobotę, 17 sierpnia, Stary Rynek w Poznaniu zamienił się w tętniące życiem centrum rowerowych atrakcji, przyciągając tłumy miłośników dwóch kółek w każdym wieku. Wydarzenie „Wuchta Wiary na rowerach” zorganizowane przed Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, połączyło zabawę, historię i pasję do rowerów, tworząc wyjątkową atmosferę.

 

Już od samego rana na rynku zapanowała wyjątkowa energia, którą zapewniła rodzinna gra muzealna. Wystartowała ona o godzinie 11:00, a jej uczestnicy, poruszając się po wystawie czasowej „Wuchta wiary. Bohaterowie pracy organicznej w Wielkopolsce”, mieli okazję zgłębiać wiedzę historyczną, jednocześnie rywalizując o nagrody. Pierwsze 15 drużyn, które dotarły do mety, otrzymały pamiątkowe pakiety.

Jednak prawdziwą gratką okazały się pokazy retro wyścigów, które rozpoczęły się tuż po zakończeniu gry muzealnej. Uczestnicy mogli podziwiać cyklistów na zabytkowych welocypedach, które przeniosły wszystkich w czasie do epoki, gdy rowery zaczynały rewolucjonizować transport. Nie zabrakło również możliwości spróbowania swoich sił na tych unikalnych pojazdach – odważni uczestnicy mogli zasiąść za sterami starych modeli i poczuć klimat minionych lat.

Od południa do późnego popołudnia na uczestników czekała seria atrakcji performatywnych. Przejażdżki trycyklem, sesje fotograficzne na retro rowerach oraz warsztaty prowadzone przez animatorów cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Dla wielu było to pierwsze spotkanie z tak bogatą historią rowerów, które od przeszło stu lat stanowią nieodłączny element codziennego życia.

Dodatkowo, dla tych, którzy chcieli zgłębić historię Wielkopolski i pracy organicznej, zorganizowano oprowadzanie po wystawie czasowej „Wuchta wiary. Bohaterowie pracy organicznej w Wielkopolsce”. Dwa seanse, o godzinie 13:00 oraz 15:00, przyciągnęły licznych pasjonatów historii, jednak liczba miejsc była ograniczona, co sprawiło, że nie wszyscy chętni mogli wziąć w nich udział.

Całe wydarzenie było częścią szerszego programu kulturalno-edukacyjnego, związanego z wystawą „Wuchta Wiary. Bohaterowie pracy organicznej w Wielkopolsce”, którą można zwiedzać w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Tego dnia, w ramach specjalnej oferty, bilety wstępu do muzeum były dostępne w obniżonej cenie, co dodatkowo zachęciło rodziny do skorzystania z edukacyjnej oferty.

„Wuchta Wiary na rowerach” okazała się doskonałym sposobem na połączenie rozrywki z edukacją, a także okazją do spędzenia aktywnego dnia w gronie rodziny i przyjaciół, jednocześnie odkrywając bogatą historię regionu. Organizatorzy już zapowiadają kolejne tego typu wydarzenia, które mają na celu popularyzację historii i kultury Wielkopolski w niebanalny sposób.