Wielkopolski oddział PZITS organizuje kolejną edycję certyfikacji serwisantów małych oczyszczalni ścieków – Start już za tydzień!

W Wielkopolsce przeprowadzono pierwszą w kraju certyfikację serwisantów małych oczyszczalni ścieków, kładąc fundamenty pod nowe standardy ekologiczne. To kluczowy krok w profesjonalizacji branży, zainicjowany przez PZITS. Druga edycja startuje już za tydzień i już można się na nią zapisywać!

Do prawidłowego serwisowania małych oczyszczalni brakuje – niestety – specjalistów. W związku z tym, aby poprawić jakość serwisowania MOŚ, co leży w interesie nie tylko ich użytkowników, ale ogólnospołecznym, Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych podjęło się opracować plan szkolenia oraz możliwości zdobycia kwalifikacji wolnorynkowej serwisantów tych urządzeń i instalacji.

Jakość świadczonych usług przez serwisantów małych OŚ w kraju budzi zastrzeżenia użytkowników, o czym piszą gazety i sami użytkownicy na forach internetowych. Niekiedy wykonywane są fikcyjne przeglądy, polegające jedynie na obejrzeniu oczyszczalni i wypełnieniu dokumentów lub tylko na umyciu jej elementów. Prowadzi to do szybkiej dekapitalizacji urządzeń i braku deklarowanych przez producenta efektów ekologicznych. Oznacza to, że problem nie jest związany jedynie z hermetyczną branżą, ale jeśli się jemu nie zapobiegnie, dotknie wielu użytkowników i właścicieli małych oczyszczalni ścieków, w tym tych przydomowych, dlatego weryfikacja specjalistów jest niezwykle ważna. Stąd ważny krok by temu zapobiegać. 

Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych, w ramach ZSK, zostało instytucją certyfikującą, która może prowadzić walidację (tj. sprawdzać, czy osoba ubiegająca się o kwalifikację faktycznie posiada wymaganą wiedzę i umiejętności) oraz wydawać certyfikaty. 

“Certyfikacja to bynajmniej nie „uzyskanie papierka”. To nie kolejny, wewnętrzny dokument, który warto oprawić w ramkę, a faktyczne potwierdzenie kompetencji serwisanta w ramach kwalifikacji wolnorynkowej wpisanej do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Tym samym gwarancja, iż serwisant, który pozytywnym wynikiem ukończył walidację, jest fachowcem biegłym w swoim fachu”

tłumaczy dr hab. inż. Dobrochna Ginter-Kramarczyk, Przewodnicząca Komisji Walidacyjnej pierwszej edycji certyfikacji.

Certyfikacja niesie wielorakie korzyści, zarówno te dla użytkowników i właścicieli przydomowych oczyszczalni ścieków, gdyż daje pewność, iż certyfikowany serwisant wykonuje swoją pracę rzetelnie. Kolejnym argumentem jest dowiedzenie swoich, potwierdzonych certyfikatem, kompetencji przez samego serwisanta, co znacząco zwiększa jego potencjał na rynku. Jednak tą najważniejszą korzyścią jest oczywiście efekt ekologiczny.


21 czerwca 2024 r. odbyła się pierwsza walidacja serwisantów Małych Oczyszczalni Ścieków (MOŚ), zorganizowana przez Wielkopolski Oddział Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych (PZITS). Egzamin odbył się na dwóch obiektach: w Zakrzewie oraz w Skórzewie. Wzięło w nim udział sześciu kandydatów, którzy musieli zdać zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną, zgodnie z wytycznymi ramy egzaminacyjnej. Wcześniej kandydaci uczestniczyli także w organizowanym kursie przygotowawczym. Wszyscy uczestnicy egzaminu pomyślnie przeszli zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną, uzyskując certyfikaty potwierdzające ich kwalifikacje. Tym samym stali się pierwszymi w kraju specjalistami, którzy otrzymali certyfikaty kwalifikacji wolnorynkowej w zakresie MOŚ.

Fakt, że Wielkopolska była miejscem pierwszej takiej certyfikacji, podkreśla nie tylko rolę regionu jako lidera, ale również jego znaczenie jako prekursora zmian na skalę ogólnokrajową.

“Ranga tego wydarzenia wykracza daleko poza granice samego regionu. Wprowadzenie certyfikacji serwisantów MOŚ przez PZITS to milowy krok w kierunku profesjonalizacji branży i poprawy standardów ochrony środowiska w Polsce”

tłumaczy dr inż. Teresa Kubiak, prezes Wielkopolskiego Oddziału PZITS. 

Już można się zapisywać na kolejną edycję!

Wielkopolski Oddział PZITS organizuje drugą edycję certyfikacji serwisantów małych oczyszczalni ścieków dla równoważnej liczby mieszkańców poniżej 2000. PZITS jest jedyną organizacją w Polsce uprawnioną do przeprowadzania walidacji serwisantów oczyszczalni, włączonej do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji cząstkowej na poziomie PRK 4 i europejskich ram kwalifikacji. Podstawowe informacje na temat kwalifikacji można uzyskać na stronie ZSK: https://kwalifikacje.gov.pl/k?id_kw=13983 

Certyfikat kwalifikacji wolnorynkowej to dowód na wysokie kwalifikacje i profesjonalizm.

PZITS prowadzi ogólnodostępną listę osób, które uzyskały certyfikat serwisanta MOŚ, po przejściu procedury walidacyjnej przed komisją PZITS. Obecność na liście jest dobrowolna i ma być pomocna właścicielom MOŚ w znalezieniu odpowiednio wykwalifikowanego serwisanta.

      Dla kogo?

  • Pracowników firm serwisujących MOŚ
  • Techników i inżynierów z branży ochrony środowiska
  • Pracowników gminnych zakładów komunalnych
  • Zarządców nieruchomości i obiektów użyteczności publicznej
  • Pracowników firm dokonujących montażu/rozruchu małych OŚ;
  • Osób prowadzących szkolenia dla użytkowników oczyszczalni

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na naszej stronie internetowej PZITS. Zapisy prowadzone są poprzez stronę: www.pzits.pl/mos/

Najbliższy kurs odbędzie się w terminie: 3 września i 4 września 2024 r. w godz. 16:00-19:30 (część teoretyczna) oraz 6 września podczas całodniowego bloku zajęć na obiektach (część praktyczna).

Kurs teoretyczny ma charakter zdalny i realizowany jest przez platformę MS Teams.

Najbliższy egzamin/walidacja odbędzie się w terminie: 27 września 2024 r. w godzinach 9:00-17:00
w Zakrzewie i w Skórzewie.

Liczba miejsc ograniczona!