Jak wygląda sytuacja meteorologiczno-hydrologiczna w Wielkopolsce?

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu poinformowało o stabilnej sytuacji hydrologicznej w województwie wielkopolskim. Na chwilę obecną nie odnotowano żadnych zdarzeń o poważnym charakterze, które mogłyby wynikać z trudnych warunków pogodowych.

 

Wojewoda wielkopolska, Agata Sobczyk, wzięła udział w porannej odprawie dotyczącej zagrożenia powodziowego, zorganizowanej o godzinie 8:00 we Wrocławiu przez premiera Donalda Tuska. Podczas odprawy omawiano sytuację w regionach dotkniętych przez ulewne deszcze i podwyższony stan wód. Choć Wielkopolska znajduje się w mniej krytycznym położeniu niż inne województwa objęte ostrzeżeniami, wojewódzkie służby utrzymują wysoką gotowość operacyjną, a do powiatu ostrowskiego w godzinach południowych przetransportowano dodatkowe zasoby przeciwpowodziowe, w tym pojazdy z Wojewódzkiego Magazynu Przeciwpowodziowego.

Obecnie dla województwa wielkopolskiego obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu w 20 powiatach, w tym m.in. gnieźnieńskim, kaliskim, krotoszyńskim, leszczyńskim, tureckim i wrzesińskim. Dodatkowo, dla powiatu kępińskiego wprowadzono ostrzeżenie trzeciego stopnia.

Sytuacja pogodowa spowodowała do godziny 9:00 18 interwencji ze strony straży pożarnej (KW PSP Poznań). Zgłoszenia dotyczyły głównie połamanych gałęzi oraz jednego przypadku zalanej piwnicy w miejscowości Wyrzysk (powiat pilski). Na szczęście nie doszło do konieczności przeprowadzania ewakuacji ani nie odnotowano osób poszkodowanych.

W regionie hydrologicznym Warty sytuacja pozostaje stabilna, a na rzece Barycz, w gminie Odolanów, odnotowano przekroczenie stanu alarmowego – poziom wody wynosi tam 127 cm. Na głównym biegu Warty, aż do zbiornika Jeziorsko, poziom wody utrzymuje się w strefie niskich stanów. Na dopływach do Warty sytuacja jest kontrolowana, a poziomy wody mieszczą się głównie w strefie średnich lub niskich stanów, choć lokalnie mogą występować niewielkie wahania.

Warto zauważyć, że na Kanale Mosińskim odnotowano kilkucentymetrowy wzrost poziomu wody, ale sytuacja wciąż mieści się w dolnej strefie stanów wysokich. Na rzece Prośnie poziom wody również utrzymuje się na bezpiecznym poziomie, choć na jej górnym biegu zauważalny jest nieznaczny wzrost.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu informuje, że wszystkie obiekty hydrotechniczne znajdujące się pod jego zarządem są w pełni przygotowane do ewentualnych działań związanych z powodzią. Zbiorniki retencyjne dysponują rezerwami pojemności, co zwiększa ich zdolność do kontrolowania przepływu wód w przypadku dalszych opadów.