Mieszkańcy skrytykowali zamknięcie Ogrodu Jordanowskiego na czas modernizacji. Wykonawca zgodził się na zmiany

Trwa modernizacja Ogrodu Jordanowskiego nr 1 w centrum miasta, przy ul. Solnej w Poznaniu. Wiąże się ona z zamknięciem terenu dla mieszkańców, co spotkało się z negatywnym odbiorem ze strony mieszkańców. Podkreślali, że zamykanie terenu na czas wakacji i uniemożliwianie korzystanie z niego przez dzieci, które mają wolne od szkoły, a także brak dostępu dla dorosłych, którzy także chcieliby korzystać z letniej pogody jest nieodpowiednią decyzją. W odpowiedzi na apele, za nieco ponad tydzień udostępniona zostanie część terenu.

Modernizacja Ogrodu Jordanowskiego ma na celu stworzenie wielofunkcyjnego zaplecza sportowego, co podniesie komfort, jakość i możliwości korzystania z obiektu. Powstanie budynek składający się z dwóch brył, z łączną powierzchnią zabudowy ok. 150 metrów kwadratowych. Jedna z nich będzie dwukondygnacyjna, z wyjściem na taras, który powstanie na dachu drugiej.

Obecne prace to dopiero pierwszy etap inwestycji. W kolejnych przewiduje się urządzenie powstałych świetlic na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych.

Prace ruszyły w czerwcu i wymagały zamknięcia terenu dla odwiedzających. To spotkało się z krytyką ze strony mieszkańców, którzy zwracali uwagę na fakt, że latem najwięcej osób korzysta z Ogrodu z uwagi na pogodę oraz czas wolny dzieci i młodzieży (więcej o przebudowie i głosach mieszkańców pisaliśmy tutaj).

W odpowiedzi na apele poznaniaków podjęto decyzję o częściowym otwarciu terenu. Wykonawca zgodził się wydzielić część placu budowy, by od 3 lipca udostępnić boiska, siłownię i tereny zielone. Są jednak określone warunki korzystania z nich.

Obszary te będą dostępne dla mieszkańców w dni powszednie między 9:00 a 18:00, a w weekendy od 10:00 do 18:00. Ze względów bezpieczeństwa należy stosować się do zakazu wstępu na teren zasadniczych prac budowlanych, który będzie odpowiednio oznaczony.

Jednocześnie wykonawca nie ponosi odpowiedzialności za sprzęt, który trafi na zamknięty teren prac (np. piłki, frisbee itp.). W takiej sytuacji należy zwrócić się do pracowników ogrodu jordanowskiego, a ci przekażą informację do kierownictwa budowy.

Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie apeluje o stosowanie się do zakazu wstępu zarówno ze względów bezpieczeństwa, a także z uwagi na umowę z wykonawcą.

„W przypadku wejścia osób nieuprawnionych, wykonawca będzie mógł cofnąć zgodę na użytkowanie boisk i siłowni. Ponadto jeżeli będzie taka potrzeba, to po uprzedzeniu zarządcy obiektu, może dojść do tymczasowego zamknięcia udostępnionego terenu.” – przekazała Paulina Nowicka z PIM

Jednocześnie wskazano, że nie ma możliwości udostępnienia placu zabaw, ponieważ jest on najbliżej trwających prac budowlanych i istnieje zbyt duże zagrożenie dla bezpieczeństwa dzieci. Ponadto, teren ten będzie także fizycznie odcięty od reszty, ponieważ prowadzone będą prace w ziemi w związku z koniecznością przebudowy przyłączy i wyznaczenie wjazdu na budowę.