Latarnicy nauczą korzystania z internetu

Na 13 milionów Polaków po pięćdziesiątym roku życia aż 10 milionów osób nie korzysta z internetu. Dlatego Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wspólnie ze Stowarzyszeniem „Miasta w Internecie” rozpoczęło ogólnopolską kampanię informacyjną „Polska Cyfrowa Równych Szans” mającą na celu edukację internetową osób z pokolenia 50+.

Aktywność komputerowa znacząco przekłada się na poprawę jakości życia oraz możliwości rozwoju w pracy. Internauci, w porównaniu do osób, które nie korzystają z sieci, mają wyższe zarobki, łatwiej dostają pracę, częściej podnoszą kwalifikacje i awansują. Coraz więcej firm szuka pracowników tylko poprzez internet, coraz więcej imprez i wydarzeń kulturalnych ogłasza się tylko wirtualnie.

Umiejętność korzystania z Sieci ma również wpływ na działania obywatelskie i gospodarkę. Oznacza to, że brak umiejętności korzystania z nowych technologii wywołuje marginalizację społeczną.

Większość polskich internautów ma mniej niż 44 lata. Według najnowszego badania „Pokolenie 50+. Pierwsze kroki w cyfrowy świat” przeprowadzonego na zlecenie Stowarzyszenia „Miasta w Internecie” wynika, że z internetu korzystają w Polsce przede wszystkim ludzie młodzi, a odsetek osób użytkowników w wieku 16-24 lat wynosi 93 proc. W grupie 45-59 lat internautów jest już mniej niż połowa (49,9 proc.). Wśród Polaków powyżej 65. roku życia internauci to zaledwie 10,6 proc.

Sposób na walkę z wykluczeniem

Ministerstwo Administracji Cyfryzacji wraz ze Stowarzyszeniem „Miasta w Internecie” rozpoczęło największe przedsięwzięcie dotyczące edukacji cyfrowej Polaków w historii naszego kraju. Głównymi beneficjentami projektu „Polska Cyfrowa Równych Szans” są konkretni ludzie – „Latarnicy Polski Cyfrowej”. Głównym założeniem kampanii w pierwszej połowie br. jest pozyskanie grupy 2600 „Latarników”, którzy po przejściu specjalnych szkoleń będą promowali korzystanie z Sieci w swoich gminach.

– Chcemy zbudować grupę ponad 2600 aktywnych liderów działających lokalnie, lecz połączonych wspólną pasją. Poszukujemy ludzi, którzy będą umieć i chcieć pomóc innym w pokonaniu ich nieufności, obaw i barier psychicznych w zapoznaniu się praktycznymi korzyściami z poruszania się po cyfrowym świecie – mówi Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”.

Latarnicy zostaną kompleksowo przeszkoleni i wyposażeni w materiały edukacyjne i środki dydaktyczne. Szkolenia obejmą nie tylko zagadnienia merytoryczne, ale także podstawy cyfrowej metodyki i dydaktyki.

Ważnym elementem projektu będzie także uruchomienie Portalu Edukacji Cyfrowej. Za jego pośrednictwem „Latarnicy” będą mogli korzystać ze wsparcia ekspertów.

– W gronie administratorów znajdą się między innymi: informatycy, psycholodzy, pedagodzy, socjolodzy, samorządowcy i wielu innych – tłumaczy Artur Krawczyk, sekretarz Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”.

Celem nadrzędnym prowadzonych działań jest zwiększenie umiejętności korzystania z sieci, które poprawiają jakość życia i pracy. Wyniki badania „Pokolenie 50+. Pierwsze kroki w cyfrowy świat” wskazują że problemem nie jest brak dostępu do internetu czy nawet sprzętu. Największą barierą jest niski poziom kompetencji cyfrowych.

W ramach Projektu samorządy lokalne otrzymają pomoc ministerialną i wsparcie w formie kompleksowych działań z zakresu doradztwa w realizacji projektów inwestycyjnych na rzecz rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej zapewniającej szerokopasmowy dostęp do Internetu w Polsce.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.