Rocznica Czerwca ’56

Spotkania z kombatantami, składanie kwiatów pod pomnikami upamiętniającymi bohaterów powstania, no i oczywiście uroczysty przemarsz pod Poznańskie Krzyże 28 czerwca – tak w tym roku wyglądają uroczystości upamiętniające 57. rocznicę wybuchu Powstania Poznańskiego Czerwiec 1956 r.

Ryszard Grobelny, prezydent Poznania razem z Aleksandrą Banasiak, prezes stowarzyszenia Poznański Czerwiec 1956, wspólnie zaapelowali do poznaniaków, żeby wzięli udział w obchodach.

– To ważny moment w naszej historii, budujący naszą tożsamość – mówił prezydent. – Dlatego to jest takie ważne, żebyśmy przyszli na to święto. Bo to jest święto, nie narodowe, ale nasze poznańskie.

Aleksandra Banasiak wspomniała incydent z ubiegłorocznych obchodów, kiedy to niektórych delegatów składających kwiaty pod pomnikiem Poznańskiego czerwca powitały gwizdy i wyzwiska. Prezes stowarzyszenia Poznański Czerwiec 1956 szczególnie apelowała o szacunek dla poległych.
– My, uczestnicy, ubolewaliśmy nad tym – mówiła. – Krzyże to miejsce uświęcone, te gwizdy i krzyki były czymś uwłaczającym. Powinna tu być jedność i radość, że wspólnie wywalczyliśmy wolność. Mam nadzieję, że poznaniacy do tego dorosną…

Obchody rocznicy już trwają – rozpoczęły się 16 czerwca msza świętą w intencji Ofiar Czerwca ’56, pracowników H. Cegielski-Poznań S.A., ZNTK S.A., MPK Sp. z o.o., która została odprawiona w kościele pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego.

Niedziela 23 czerwca to dzień składania kwiatów – o 9 zostaną złożone pod tablicą pamiątkową przy kaplicy szpitala Raszei, o 9.30 – pod tablicą Romka Strzałkowskiego, ul. Romka Strzałkowskiego, a później Petera Mansfelda. Ten dzień zakończy spektakl muzyczno-taneczny “Poznański Czerwiec 1956-2013” Poznańskiej Sceny Młodych, który będzie można obejrzeć o 17 w auli Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. M. Karłowicza, ul. Solna.

Główne obchody to oczywiście piątek 28 czerwca. O 6 rano zostaną tego dnia złożone kwiaty pod tablicą przy bramie Fabryki Pojazdów Szynowych (dawna W3) Cegielskiego, o 10.30 – pod tablicą przy zajezdni MPK, ul. Gajowa, a o 11.30 – przy Pomniku Poległych w Powstaniu Poznańskim 28-30 czerwca 1956 r., ul. Kochanowskiego.

O 17.00 mszą św. pod przewodnictwem ks. prałata Jana Stanisławskiego w intencji Ofiar Czerwca ’56 w kościele oo. Dominikanów rozpoczną się główne uroczystości. Po mszy jej uczestnicy przejdą przed Pomnik Poznańskiego Czerwca ’56 złożyć hołd ofiarom powstania.

Prezydent Ryszard Grobelny i Aleksandra Banasiak zaapelowali też do poznaniaków o wywieszenie flag. Z takim samym apelem zwrócił się Instytut Pamięci Narodowej.

Zobacz program obchodów rocznicy Poznańskiego Czerwca ’56!