“Re-wita Stare Koryto Warty 2”: zapraszamy na warsztaty!

Wszyscy, którzy mają pomysły na to, jak zagospodarować Stare Koryto Warty i ci, którzy chcieliby im pokibicować – mogą wziąć udział w warsztatach poświęconych temu tematowi, które przygotował Urząd Miasta Poznania wspólnie ze Stowarzyszeniem Chwaliszewo i Radą Osiedla Stare Miasto. Początek o 9 rano 11 kwietnia.

Do udziału w warsztatach organizatorzy zapraszają: mieszkańców, projektantów – architektów, urbanistów i designerów, socjologów, przedstawicieli organizacji pozarządowych, urzędników i artystów, aby wspólnie zastanowić się nad możliwością rozwoju przestrzeni publicznej wokół Starego Koryta Warty.

Warsztaty mają na celu znalezienie pomysłów na zagospodarowanie Starego Koryta Warty, tak aby stało się ono atrakcyjną przestrzenią przy Trakcie Królewsko-Cesarskim, łączącym Stary Rynek z Ostrowem Tumskim – miejscem chętnie odwiedzanym przez poznaniaków i turystów oraz ogniskiem działań kulturalnych. Warsztaty odbędą się przy zastosowaniu metodologii Future City Game opracowanej przez British Council, w ramach projektu Creative Cities.

Dwa lata temu zorganizowane zostały pierwsze warsztaty „Re-wita Stare Koryto” w celu ożywienia kulturalnego tej przestrzeni. W ich efekcie Stare Koryto Warty stało się miejscem goszczącym szereg udanych imprez plenerowych skierowanych do mieszkańców miasta Poznania. Dzisiaj mamy możliwość przeprowadzenia kolejnych warsztatów, które staną się punktem wyjścia do stworzenia konkretnego już projektu zagospodarowania Starego Koryta Warty i jego późniejszej realizacji.

Warsztaty odbędą się przy użyciu metodologii Future City Game opracowanej przez British Council w ramach projektu Creative Cities. Future City Game (Gra Miasto Przyszłości) jest narzędziem, które pozwala ludziom znajdować twórcze rozwiązania dla długoterminowych wyzwań stojących przed miastami. Cel „gry” jest prosty – chodzi o znalezienie najlepszego pomysłu na podniesienie jakości życia w miastach. Gracze konkurują w zespołach, wypracowując, testując i prezentując swoje pomysły na forum zaangażowanych osób i podmiotów, specjalistów, mieszkańców oraz innych zespołów. Na koniec odbywa się głosowanie nad pomysłami i przechodzi się do planowania ich wdrożenia w mieście już po zakończeniu gry.

Gracze muszą przestrzegać regulaminu. Regulamin przeprowadza ich przez dziesięć zadań, których wykonanie ma im pomóc wygenerować przyszłościowe pomysły – niekonwencjonalne, wykonalne, odpowiadające na globalne i lokalne potrzeby, a także przynoszące trwałe skutki dla społeczności. Przez dziesięć etapów gry graczy przeprowadza Mistrz Gry, a obserwatorzy, pomocnicy, eksperci i członkowie społeczności lokalnych współpracują z graczami przy testowaniu
i ulepszaniu ich pomysłów. Gracze otrzymują także zestaw narzędzi pomocnych w realizacji zadań i dokumentowaniu ich ustaleń.

W skład każdego zespołu powinni wchodzić specjaliści w różnych dyscyplinach (m.in. artyści, architekci, studenci designu, ale także urzędnicy, pracownicy społeczni, socjologowie czy psychologowie). Aby wygrać, zespół musi wykorzystać szereg umiejętności, zarówno miękkich (prezentowanie, negocjowanie, osiąganie porozumienia), jak i twardych (projektowanie, badanie, przeprowadzanie wywiadów).

Z wynikami warsztatów będzie można zapoznać się na stronie internetowej Urzędu Miasta Poznania, a same warsztaty odbędą się 11 i 12 kwietnia w godzinach od 9 do 16 w Pawilonie Nowej Gazowni przy ul. Ewangelickiej 1.