Zrób prezent. Na Marcinie!

Taki tytuł nosi akcja, która będzie się działa w trzy soboty grudnia na Świętym Marcinie. Dzięki niej będzie można nie tylko kupić fantastyczne prezenty, ale też wziąć udział w warsztatach pozwalających na ich samodzielne wykonanie: od lizaków do pluszaków!

„Zrób prezent. Na Marcinie” to hasło, które odwołuje się do wytwarzania i lokalności. W trzy przedświąteczne soboty grudnia: 6, 13 i 20 grudnia na Świętym Marcinie będzie można kupić unikatowe przedmioty lub wykonać je samodzielnie podczas podczas warsztatów – oczywiście pod kierunkiem fachowców. A czego jak czego, ale warsztatów będzie od wyboru do koloru: będą więc warsztaty literacko-plastyczne, warsztaty tworzenia ozdób choinkowych, świąteczne szycie pluszaków, pokaz kręcenia lizaków oraz pokaz introligatorski i warsztaty wykonywania notesów. Te najsłodsze warsztaty kręcenia lizaków będą się odbywać w Karmelkowie, które mieści się na Świętym Marcinie i ma tu wielu wiernych fanów.

– Chcemy pokazać, że zakupy można robić nie tylko w centrum handlowym – wyjaśnia ideę święta jedna z jego pomysłodawczyń, Maria Fenrych.

Świąteczny targ będzie się odbywał przed Alfami, w każdą sobotę od 11 do 16. Warto dodać, że w tym samym czasie na nieczynnym przystanku przed CK Zamek będzie stał świąteczny, zabytkowy tramwaj. Niestety, nie będzie z cukierków czy lizaków, przynajmniej nie w tym roku, ale i bez tego warto będzie do niego zajrzeć. Jak informuje Iwona Gajdzińska, rzeczniczka prasowa MPK, na odwiedzających będzie tam czekać wystawa dawnych fotografii i… konkursy z nagrodami.

Oto program akcji „Zrób prezent. Na Marcinie”:

6 grudnia
TAJEMNICZE DZIECKO
Skład Kulturalny (Galeria MM)
g. 10.30 – warsztaty, g. 12 – spacer / wstęp wolny
Zapraszamy na warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci, inspirowane postaciami z powieści E.T.A. Hoffmanna, autora baśni „Tajemnicze dziecko” i legendarnej opowieści wigilijnej „Dziadek do orzechów i król myszy”. Gościem specjalnym warsztatów będzie tłumaczka książek Hoffmanna, prof. Eliza Pieciul-Karmińska.
Po warsztatach zapraszamy na wspólny spacer, który poprowadzi Janusz Pazder z CK Zamek.

ŚWIĄTECZNA BIMBA
nieczynny przystanek przed CK Zamek
g. 11-16 / wstęp wolny
Odwiedź zabytkowy tramwaj, w którym będzie można zobaczyć wystawę “Poznań na dawnych pocztówkach”, posłuchać świątecznych piosenek i wziąć udział w konkursach z nagrodami dla uczestników.

WARSZTATY UPCYKLINGOWE: ZRÓB SOBIE SIEDZISKO
sala 101, CK ZAMEK
g. 12 / wstęp wolny, zapisy: b.wisniewski@ckzamek.pl
Warsztaty (od 16 lat) z wytwarzania siedzisk z zbędnych materiałów. Na warsztaty warto przynieść stare ubrania lub materiały, którym wraz z prowadzącą nadać będzie można nowe życie.

SKŁAD W BLUEBERRY
Blueberry bar (ul. Św. Marcin 40)
g. 12-18
Skład to po prostu sklep – to jasne dla każdego poznaniaka. Zapraszamy na kolejną odsłonę naszego cyklu Składów, który działa w myśl hasła: Rzeczy Niebanalne Sprzedajemy Lokalnie. Proponujemy niepowtarzalne dzieła stworzone przez bardzo kreatywnych ludzi. Każdy z pewnością znajdzie tu unikalny, wyjątkowy prezent świąteczny dla swoich najbliższych. Spotykamy się w jednym z dawnych Domów Handlowych Alfa (św. Marcin 40), kultowym miejscu,  
które w latach 60. i 70. przyciągało tłumy na cosobotnie zakupy.  

WARSZTATY INTROLIGATORSKIE
CK ZAMEK (ul. Św. Marcin 80/82)
g. 12 – pokaz, g. 13.30-17 – warsztaty / wstęp i materiały do produkcji notesu bezpłatne
Niezadrukowane pół kartki, krzywo skserowane nuty, niezapisany zeszyt, ulotki z zagranicy, gazeta o modzie
i foldery o wakacyjnych ofertach. Każda z tych rzeczy przyda się do stworzenia wyjątkowego, spersonalizowanego notesu dla najbliższej osoby. Dla mamy, ukochanego, siostry. Dla przyjaciółki, która wiecznie o czymś zapomina.
Zajęcia poprowadzą: Grzegorz Lewandowski – introligator z dziada pradziada, właściciel introligatorni artystycznej ART BOOK STUDIO (www.introligatornia.poznan.pl) oraz Klaudia Lewczuk z Kolektywu Kąpielisko.

UDEKORUJ PIERNICZKI!
Eurocafe (Galeria MM)
g. 12-16 / zapisy do 3 grudnia w kawiarni Eurocafe Galeria MM lub pod numerem: 61-222-59-91
Koszt: 15 zł (w tym 4 duże pierniki, pełen zestaw ozdób, możliwość zapakowania pierniczków na prezent)
Przypomnij sobie najwspanialsze wspomnienia z dzieciństwa związane ze świętami – wypiek pierniczków, zapach przypraw unoszących się w całym domu, wspólne dekorowanie kolorowymi posypkami. Chcemy zaprosić tych najmłodszych z rodzinami, jak również tych starszych, by wspólnie przeżywać magię świąt. Jest to tradycja, która pozwala tworzyć niepowtarzalną atmosferę i piękne kreacje, które można zawiesić na choince, podarować komuś bliskiemu lub po prostu… zjeść.

BILETY DO KINA MUZA
Kino Muza (ul. Św. Marcin 30)
g. 12-20
Najlepsze co mamy to filmy. Autorskie, dające do myślenia, czasem zabawne, a nieraz trudne. Dajcie swoim bliskim w prezencie pod choinkę film! Film oglądany w kinie, czyli doświadczenie, spotkanie, przyjemność.
Do biletów proponujemy koperty, które sami możecie ozdobić na stoisku plastycznym w holu kina. Niech obdarowany poczuje, że to prezent specjalnie dla Niego, specjalnie od Ciebie.
Przez cały dzień podwójne zaproszenie na dowolny seans można kupić w promocyjnej cenie 30 zł (w pozostałe grudniowe dni: 36 zł).

ŚWIĄTECZNE LAMPIONY
lokal przy ul. Św. Marcin 49
g. 14-17 / zapisy pod numerem: 501 776 630
Zaprojektuj i wykonaj swój niepowtarzalny lampion. Wymodelowane kształty będziemy wypełniać kolorowymi papierami. Warsztaty prowadzi Asocjacja 2006, twórcy parady świętomarcińskiej.
Zapewniamy materiały i bezpłatne wejściówki.
Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich chętnych. Dzieci do 12 roku życia zapraszamy w towarzystwie opiekuna.

MIKOŁAJKOWE przyTARGaj KSIĄŻKI
Hol Parterowy CK ZAMEK
g. 16-18 / wstęp wolny
przyTARGaj KSIĄŻKI – to cykliczna akcja wymiany książek, której celem jest podzielenie się książkami z innymi! Skierowana jest do wszystkich, którzy mają w swoim domu książki, które chcieliby wyprawić w podróż.
Jedynym warunkiem wzięcia udziału w wydarzeniu jest przyniesienie przynajmniej jednej książki na wymianę. Uczestnik rejestruje się na miejscu na „liście obecności”, deklarując liczbę przyniesionych książek i otrzymuje bilet. Każdą książkę można wziąć do ręki, obejrzeć, przeczytać jej fragment. Każdy uczestnik może wynieść tyle książek, ile przyniósł.
Jakimi książkami się wymieniamy? Odpowiedzi szukajcie na: www.czytelnisko.wordpress.com/faq
Masz pytania? napisz: czytelnisko@gmail.com

TARG POD ALFAMI
g. 11-16
Obecni: Ciuciu Paj, Dolina Muffinków, Targ Winylowy, stoisko kulinarne Blueberry
 
13 grudnia
PAPIEROWE CUDEŃKA
Skład Kulturalny (Galeria MM)
g. 10.30 (2-5 lat) i g. 12 (od 5 lat) / bilety: 10 zł
zapisy pod numerem: 500 683 092
Dzieci będą poznawać smaki i zapachy świąt oraz tworzyć ozdoby choinkowe. Gościem specjalnym warsztatów będzie ilustratorka Elżbieta Krygowska-Butlewska.

ŚWIĄTECZNA BIMBA
nieczynny przystanek przed CK ZAMEK
g. 11-16 / wstęp wolny

WARSZTATY UPCYKLINGOWE: ZRÓB SOBIE DYWANIK
sala 101, CK ZAMEK
g. 12 / wstęp wolny, zapisy: b.wisniewski@ckzamek.pl
Na warsztatach wraz z prowadzącą można będzie samemu utkać w tradycyjny sposób dywaniki ze zbędnych materiałów (stare ubrania i inne).
 
UDEKORUJ PIERNICZKI!
Eurocafe (Galeria MM)
g. 12-16 / koszt: 15 zł (w tym 4 duże pierniki, pełen zestaw ozdób, możliwość zapakowania pierniczków
na prezent) opłata przy rezerwacji
Zapisy do 10 grudnia w kawiarni Eurocafe Galeria MM lub pod numerem: 61 222 59 91.
 
ŚWIĄTECZNE KRĘCENIE LIZAKÓW
Karmelkowo (ul. Św. Marcin 29)
g. 12, 14, 16, 18 / koszt: 10 zł lizak, 20 zł lizak i cukierki
zapisy pod numerem: 535 585 301
Zapraszamy serdecznie wszystkich, którzy chcieliby własnoręcznie wykonać słodki prezent dla bliskiej osoby,
w postaci lizaka lub lizaka i własnoręcznie wykonanych cukierków.
 ~ ŚWIĄTECZNE SZYCIE PLUSZAKÓW
Pluszakowo (ul. Św. Marcin 29)
g. 12-18 / koszt: 15 zł
zapisy pod numerem: 535 585 301
Zapraszamy serdecznie wszystkich, którzy chcieliby własnoręcznie wykonać prezent dla najbliższych: pluszowe zwierzątko lub ogrzewacz do rąk w kształcie sowy, świnki, kotka czy gwiazdki.
 
BILETY DO KINA MUZA
Kino Muza (ul. Św. Marcin 30)
g. 12-20

WYWOŁUJEMY ZIMĘ!
nieczynny przystanek MPK przed Zamkiem
g. 13-16 / wstęp wolny
Świetlne iluminacje są ważnym elementem przedświątecznych przygotowań. Zrób z Kolektywem Kąpielisko świecące śniegowe kule! Pokażemy, jak w prosty i tani sposób wykonać wyjątkowe lampiony. Z jednorazowych kubeczków do napojów będziemy tworzyć śniegowe kule różnych rozmiarów, by po zmroku rozświetlić je przed ZAMKIEM. Zrobi się naprawdę zimowo.
 
ŚWIĄTECZNE LAMPIONY
lokal przy ul. Św. Marcin 49
g. 14-17 / zapisy pod numerem: 501 776 630
 
MOHER W NOWEJ CZYTELNI: ROBIMY CZAPKĘ
Nowa Czytelnia (ul. Św. Marcin 69)
g. 15-19 / wstęp wolny
zapisy pod numerem: 660 565 645 lub 516 606 639 oraz na FB Nowej Czytelni lub sklepu Moher
Zapraszamy na warsztaty z dziewiarstwa pt.: „Moher w Nowej Czytelni”. Będą one prowadzone przez pasjonatki wełny, które od jakiegoś czasu prowadzą sklep z włóczkami Moher.
W tę sobotę robimy czapkę. W razie pytań nasze ekspertki podpowiedzą, jak wykonać również inne przedmioty. Na miejscu będzie można zakupić potrzebne włóczki – osoba prowadząca pomoże fachowo dobrać odpowiednią wełnę do wykonywanego przedmiotu. Cena od 8 zł do 45 zł za sztukę. Druty/szydełko można przynieść własne bądź zakupić na miejscu.
 
GIEŁDA PREZENTÓW ŚWIĄTECZNYCH – TARGI RÓŻNOŚCI
CK ZAMEK (Hol Parterowy)
g. 16-18 / przyjmowanie przedmiotów od 15
Targi Różności to cykliczne wydarzenia organizowane przez Stowarzyszenie „Lepszy Świat”, podczas których uczestnicy wymieniają się rzeczami i przedmiotami. Ideą wydarzenia jest wymiana, stąd przyniesione rzeczy powinny być niezniszczone, w dobrym stanie, czyli takie, jakie sami chcielibyśmy otrzymać.
Najbliższa edycja Targów Różności będzie miała charakter giełdy prezentów świątecznych, stąd zachęcamy do wymiany książek, muzyki, filmów, zabawek, biżuterii i drobnych dodatków, które mogą stać się wspaniałymi prezentami świątecznymi dla drugiej osoby. Uwaga! Podczas tej edycji nie przyjmujemy odzieży.
Każdy uczestnik przynosi rzeczy, którymi chce się wymienić. Za każdy przedmiot otrzymuje kupon, który z kolei wymienia na wybraną przez siebie rzecz. Ze względu na cykliczność wydarzenia, istnieje możliwość wykorzystania zachowanych kuponów podczas jednej kolejnej edycji wydarzenia.
Masz w domu przedmioty, które mogą stać się wspaniałym prezentem świątecznym dla drugiej osoby?
Przynieś je na targi i wymień się!
Więcej informacji: Anna Wawrzyniak, tel. 514 389 987, e-mail:targiroznosci@lepszyswiat.org.pl
 
TARG POD ALFAMI
g. 11-16
Obecni: Ciuciu Paj, Sweet Grass, Targ Winylowy, stoisko kulinarne Blueberry

20 grudnia
OZDOBY CHOINKOWE
Skład Kulturalny (Galeria MM)
g. 10.30-16 / wstęp wolny
Zapraszamy do wspólnego tworzenia ozdób choinkowych.

ŚWIĄTECZNA BIMBA
nieczynny przystanek przed CK ZAMEK
g. 11-16 / wstęp wolny
Odwiedź zabytkowy tramwaj, w którym będzie można zobaczyć wystawę obrazującą Poznań na pocztówkach
z czasów Powstania Wielkopolskiego i posłuchać świątecznych piosenek.
Wolontariusze będą rozdawać okolicznościowe, biało-czerwone kotyliony, nawiązujące do obchodów 96. rocznicy Powstania Wielkopolskiego.
W Świątecznej bimbie nastąpi także rozdanie nagród w konkursie „Komunikacja? Lubię to!”, organizowanym przy współpracy z Gazetą Wyborczą i Centrum Rozwoju Szkół Wyższych TEB Akademia.

ŚWIĄTECZNE KRĘCENIE LIZAKÓW
Karmelkowo (ul. Św. Marcin 29)
g. 12, 14, 16, 18 / zapisy pod numerem: 535 585 301
Koszt: 10 zł lizak, 20 zł lizak i cukierki
Zapraszamy serdecznie wszystkich, którzy chcieliby własnoręcznie wykonać słodki prezent dla bliskiej osoby, w postaci lizaka lub własnoręcznie wykonanych cukierków.

KLAMERKI NA ŚWIERKI
Amore Bio Gelato (ul. Św. Marcin 38)
g. 12-16 / udział w warsztatach i materiały bezpłatne
Tuż przed świętami Kolektyw Kąpielisko zaprasza na warsztat robienia świątecznych ozdób.
Z najprostszych elementów wyczarowywać będziemy świąteczny nastrój. Z patyczków, guzików, klamerek
i orzeszków zrobimy kolorowe zawieszki na choinkę. Wyjątkowe, bo od początku do końca wykonane własnoręcznie. Przyjdź na warsztaty, spędź miło z nami czas i zrób sobie ozdoby.

ŚWIĄTECZNE SZYCIE PLUSZAKÓW
Pluszakowo (ul. Św. Marcin 29)
g. 12-18 / zapisy pod numerem: 535 585 301
Koszt: 15 zł
Zapraszamy serdecznie wszystkich, którzy chcieliby własnoręcznie wykonać prezent dla najbliższych: pluszowe zwierzątko lub ogrzewacz do rąk w kształcie sowy, świnki, kotka czy gwiazdki.

ŚWIĄTECZNE LAMPIONY
lokal przy ul. Św. Marcin 49
g. 14-17 / zapisy pod numerem: 501 776 630
Zapewniamy  materiały / bezpłatne wejściówki

MOHER W NOWEJ CZYTELNI: ROBIMY SZAL-KOMIN
Nowa Czytelnia (ul. Św. Marcin 69)
g. 15-19 / zapisy pod numerem:  660 565 645 lub 516 606 639 oraz na FB Nowej Czytelni lub Moher
wstęp wolny

BILETY DO KINA MUZA
Kino Muza (ul. Św. Marcin 30)
g. 12-20

TARG POD ALFAMI
g. 11-16
Obecni: Ciuciu Paj, Sweet Grass, Targ Winylowy, stoisko kulinarne Blueberry