Poznaniacy oddawali krew w Kupcu Poznańskim

“Poznaniacy dzielą się życiem” – pod takim hasłem odbywała się wielka zbiórka krwi i rejestracja potencjalnych dawców szpiku w Kupcu Poznańskim. Akcji partnerowała Drużyna Szpiku, a na wszystkich, którzy tego dnia zajrzeli do Kupca Poznańskiego, czekało mnóstwo atrakcji.

Zbiórka krwi zaczęła się w samo południe, a wolontariusze Drużyny Szpiku w charakterystycznych czerwonych koszulkach pomagali chętnym dotrzeć na miejsce, zachecali do korzystania z dodatkowych atrakcji i wyjaśniali, co trzeba zrobić, by zostać dawcą szpiku. A chętnych nie brakowało.

– Dosłownie chwilę po tym, jak rozpoczęliśmy akcję, już pojawili się pierwsi chętni – mówi Klaudia Folgier, jedna z wolontariuszek.

Nie każdy jednak może zostać krwiodawcą.
– Musi być pełnoletni, zdrowy, wykluczone są choroby typu anemia – wylicza Klaudia. – To wszystko jest w kwestionariuszu, który każdy dawca wypełnia. Cieszymy się, że chętnych nie brakuje, chociaż trochę jest tych warunków.

I rzeczywiście dawców krwi jest sporo. Przed drzwiami do pomieszczenia, w którym można oddawać krew, cały czas stoi przynajmniej kilkuosobowa kolejka.
– Zawsze oddaję krew, gdy jest taka okazja – mówi Marek, jeden z dawców. – Doceniłem znaczenie krwi gdy sam trafiłem do szpitala i przetoczono mi całkiem sporo litrów. Dzięki temu przeżyłem. Teraz się odpłacam, na ile mogę.

– Jeśli mogę pomóc i tak niewiele mnie to kosztuje, to dlaczego nie? – dodaje Anna, także czekająca w kolejce, by oddać krew.

Ta kolejka, jak wynika z tego, co mówią wolontariusze – jeszcze jest krótka. Bo na pewno znacznie więcej ludzi przyjdzie po obiedzie. Zawsze tak jest. I wtedy kolejka może liczyć nawet kilkadziesiąt osób! Czekanie mogłoby być uciążliwe, ale Kupiec Poznański zadbał o to, by krwiodawcy się nie nudzili. W programie były występy szkoły tańca Bestime, pokaz metamorfozy, jaką może przejść każda chętna pani i pan, jeśli oddadzą się w ręce specjalistów z Salonu Fryzur i Urody Bibiuti, wystąpili też Hania Stach i Jacek Piskorz, a Michał Sokołowski z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa wyjaśniał wszystkim chętnym, jakie znaczenie ma oddawania krwi i odpowiadał na pytania tych, którzy chcieliby się o tym dowiedzieć czegoś więcej.

Chętni mogli także wziąć udział w specjalnej akcji plastycznej “Pokoloruj świat dla Oli”. Ola ma 8 lat i choruje na ciężką aplazję, czyli niewydolność szpiku kostnego. Szpik Oli nie produkuje komórek krwi i Ola mnóstwo czasu spędza w szpitalu. To nie jest wesołe miejsce, ale Ola uprzyjemnia sobie pobyt tam rysowaniem, bo uwielbia to robić, kiedy tylko może.

Dlatego właśnie Drużyna Szpiku wpadła na pomysł, by zorganizować akcję rysowania i malowania obrazków dla Oli, które uprzyjemniłyby jej pobyt w szpitalu i sprawiły, że jej świat będzie bardziej kolorowy. Chętni mogli rysować na stoliku przy punkcie oddawania krwi, ale rysunki dla Oli można także wysyłać na adres mailowy: [email protected] oraz pocztą na adres: Fundacja “Dar Szpiku”, ul. Langiewicza 2/8 , 61-502 Poznań

Akcjom patronowali telewizja ONTV, Poznań I Love You i portal codziennypoznan.pl.