Dobre smaki zagoszczą na Starym Rynku

Tegoroczny Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku, który rozpoczyna się 15 sierpnia, jest już siódmą edycją tej smakowitej imprezy. I z roku na rok przyciąga coraz większe rzesze mieszkańców i turystów – smakoszy. Nie ma łasucha, który nie znalazłby tam czegoś dla siebie!

Centrum wydarzeń, jak co roku – będzie poznański Stary Rynek – to tu ustawione zostaną kramy ponad 120 wystawców oferujących przysmaki ze wszystkich regionów Polski i Wielu Krajów Europy i Świata. Tutaj też stanie scena, na której od piątku do niedzieli gościć będą szefowie kuchni i znane osobowości kulinarne a wieczorami zabrzmi folk, jazz, klasyka i blues.

Wśród wystawców Jarmarku Dobrego Smaku nie zabraknie producentów wysokiej jakości polskich przysmaków: będą poznańskie szare kluchy, wędzone i smażone ryby z Milicza, sery zagrodowe z Wielkopolski, Dolnego Śląska, Podhala i Podlasia, tradycyjne nalewki, piróg biłgorajski i wiele innych smakołyków ze wszystkich regionów naszego kraju.

Mnóstwo pokus czeka jednak również na smakoszy o bardziej kosmopolitycznych podniebieniach, wśród nich bretońskie ostrygi, węgierskie wędliny, przetwory czy cudownie słodki sękacz – kürtöskalács, litewskie czarne chleby i kindziuki, francuskie galettes, piwa belgijskich trapistów, hiszpańskie oliwy, suszone pomidory i ser halloumi z Cypru oraz wina ze wszystkich chyba regionów winiarskich starego kontynentu.

Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku to jednak dużo więcej niż jarmark. Na festiwalowej scenie, która ruszy w czwartek 15 sierpnia odbywać się będą pokazy kulinarne, a wieczorami zabrzmi muzyka. Organizatorzy nie zapraszają tu gwiazd, ale starają się, by i muzyka była w dobrym smaku i w interesujący sposób komponowała się z pozostałymi elementami OFDS. Brzmieć będą dźwięki bluesa, muzyki klasycznej, folkowej i jazzu.

Festiwal to również konkursy skierowane do zawodowców i do amatorów. Restauratorzy staną w szranki konkursu na jedno ze sztandarowych dań kuchni polskiej a trunki domowych twórców nalewek jak co roku walczyć będą o tytuł Polska Nalewka Roku.

W czwartek 15 sierpnia o godzinie 12 rozpoczną się pokazy kulinarne prowadzone przez firmę Aquanet. Na scenie nie zabraknie aromatycznych dań i orzeźwiających napojów, a dla gości przygotowane zostały pełne nagród konkursy. O godzinie 16 scenę opanują blogerzy kulinarni, którzy zdradzą receptury najchętniej przygotowywanych dań głównych i aromatycznych przekąsek.

W piątek, 16 sierpnia w godzinach 13 – 17.30 na scenie festiwalu ponownie zagoszczą kucharze i eksperci związani z firmą Aquanet. O 15.30 gościem sceny będzie Maciej Nowicki i Szkoła Kulinarna VMI.

Tego samego dnia, ale o godzinie 16 organizatorzy festiwalu zapraszają do Museum Cafe na prowadzone przez Hannę Szymanderską spotkanie z Izabelą Byszewską, autorską książki „Polskie Smaki. Kulinarna podróż po regionach”. W sobotę, 17 sierpnia  o godzinie 19 w Museum Cafe zagości Andrzej Fiedoruk, autor cenionych przez czytelników i uznanych przez krytykę książek o tematyce kulinarnej i regionalnej. Spotkanie zatytułowane „Duch Puszczy a Szwendaczek. Bimber a destylat – sprawa polska!” z pewnością zaciekawi wszystkich miłośników dobrej literatury i wyśmienitych, lokalnych specjałów.

W sobotę, 17 sierpnia pokazy kulinarne na festiwalowej scenie rozpoczną się punktualnie o godzinie 13. O godzinie 14.30 w ramach spotkania Naturalnie Dookoła Poznania na scenie rozpoczną się prezentacje kulinarne Powiatu Poznańskiego. Zwieńczeniem pełnego lokalnych specjałów popołudnia będzie uroczyste wręczenie cecertyfikatu wpisu „Bambrzoka” na Listę Produktów Regionalnych.

W niedzielę, 18 sierpnia o godzinie 14 Museum Cafe opanują orientalne słodycze. Wszystko za sprawą spotkania z Magdaleną Tomaszewską-Bolałek, japonistką, dziennikarką i autorką książki „Japońskie słodycze”, która zabierze nas w podróż po kuchni japońskiego dworu, a także po japońskich cukierniach i piekarniach.