Zbigniew Kaja w Muzeum Narodowym

Wspaniały poznański artysta grafik, scenograf i przede wszystkim plakacista, twórca tzw. polskiej szkoły plakatu – Zbigniew Kaja. Właśnie jego twórczość oraz kawałek prywatnego życia będzie można oglądać od niedzieli 8 grudnia w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Wystawa poświęcona twórczości Zbigniewa Kai pragnie przypomnieć go jako artystę niezwykle wszechstronnego oraz silnie związanego z Poznaniem. Pozwala też po latach podjąć próbę oceny jego dokonań z perspektywy czasu.

Zbigniew Kaja był znanym i podziwianym artystą, aktywnie uczestniczącym w życiu artystycznym, biorącym udział w niezliczonej ilości wystaw w kraju i zagranicą, był także laureatem wielu nagród. Jako postać wręcz legendarna dla Poznania jest dziś w swoim mieście rzadko wspominany. – Po 30 latach od jego śmierci, przypomnimy poznaniakom jak istotną w naszym mieści postacią był niegdyś Zbyszek Kaja – powiedział Wojciech Suchocki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu. Ostatnia prezentacja twórczości artysty miała miejsce w poznańskim Arsenale w 1985 roku, dwa lata po śmierci artysty.

Zbigniew Kaja z wykształcenia był grafikiem, studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu w latach 1947-1951. Największy rozgłos przyniosły mu projekty plakatów wysyłane na konkursy ogólnopolskie i zagraniczne. To właśnie plakat stał się szybko dominującą dziedziną twórczości Kai, uprawianą z pasją od młodości aż do końca jego życia. Właśnie w plakacie jak zwykł mawiać realizował się najbardziej.

Od niedzieli 8 grudnia Muzeum Narodowe w Poznaniu otworzy wystawę poświęconą twórczości Zbigniewa Kai. Pokazywać będzie ona reprezentatywny zbiór prac malarskich, liczne plakaty, ale i prywatne fotografie, dokumenty oraz autentyczny kawałek pokoju w którym tworzył. – Wiedziałem, że kiedyś to biurko, szafy i stolik jeszcze się przydadzą – powiedział Ryszard Kaja, syn artysty – te kilka metrów kwadratowych naprawdę odzwierciedla miejsce w którym pracował ojciec.

Wystawa prac Zbigniewa Kai przygotowana przez Muzeum Narodowe w Poznaniu w rozległych przestrzeniach Galerii Malarstwa i Rzeźby oraz starego gmachu jest wyborem najważniejszych prac artysty ze zbiorów Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki, Muzeum Narodowego, ze zbiorów rodziny artysty i ze zbiorów prywatnych.

– Cieszę się, że w najbardziej szacownej instytucji, czyli w Muzeum Narodowym mogę zaprezentować ponad 800 prac mojego ojca, które uległy konserwacji – dodał Ryszard Kaja.

Twórczość tego wybitnego, ale przez niektórych zapomnianego poznańskiego artysty będzie można oglądać w Muzeum Narodowym w Poznaniu od niedzieli 8 grudnia do 26 stycznia 2014 roku.