Gorący weekend na Torze „Poznań”

W drugi sierpniowy, bardzo gorący weekend, na Torze “Poznań” po raz trzeci w tym sezonie o punkty w wyścigowych mistrzostwach Polski walczyli  kierowcy samochodowi. W stolicy Wielkopolski odbyła się bowiem 5. i 6. runda wyścigowych samochodowych mistrzostw Polski, 5. i 6. runda Wyścigowego Pucharu Polski oraz 4. runda Kia Lotos Race. Na Torze “Poznań” gościli również kierowcy niemieccy rywalizujący w serii Haigo Formuła oraz aut turystycznych.

Młodzi kierowcy startujący w Kia Lotos Race jak zwykle dostarczyli wielu emocji. Pierwszy wyścig wygrał Michał Śmigiel (A. Orski), który wcześniej zwyciężył w kwalifikacjach, natomiast w drugim wyścigu triumfował prowadzący po trzech rundach Karol Lubas (A. Wielkopolski). Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Lubas, ale jego przewaga nad drugim Piotrem Parysem (A. Wielkopolski) jest minimalna i wynosi tylko pięć punktów.

Właśnie Parys zyskał najwięcej podczas czwartek rundy KLR rozegranej na Torze “Poznań”, bo dwa razy finiszował na drugiej pozycji. Do ścisłej czołówki zbliżył się Śmigiel, który po wygranej, zajął potem trzecie miejsce w drugim wyścigu. Z kolei najwięcej stracił Karol Urbaniak (A. Wielkopolski) – drugi po trzech rundach – który był siódmy w pierwszym wyścigu, a drugiego nie ukończył. Urbaniak spadł na trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej. Lider Karol Lubas pierwszy wyścig ukończył na czwartej pozycji, jednak został ukarany za faul na Urbaniaku i przesunięty na dziesiątą pozycję. To sprawiło, że w drugim wyścigu startował z pole position i obronił pierwszą lokatę do mety, tym bardziej że jego najgroźniejsi rywale mieli kłopoty już na pierwszym okrążeniu. Do zakończenia rywalizacji Kia Lotos Race w tym sezonie pozostały dwie rundy w czeskim Moście oraz belgijskim Zolder. Emocje z pewnością będą do końca. Odnotować należy, że na Torze “Poznań” w tej rundzie młodych kierowców odwiedził tym razem rajdowy mistrz Polski Kajetan Kajetanowicz.

Interesującej rywalizacji oraz emocji nie brakowało w innych wyścigach. W Div 4 do 3500 ccm, dwukrotnie na mecie pierwszy finiszował Bartosz Palusko (A. Wielkopolski – bmw M3), a drugi był Jakub Glasse (A. Wielkopolski – bmw M3). Ta dwójka umocniła się na czele klasyfikacji generalnej sezonu.

W klasie 1N (seicento) dwukrotnie najlepszy był Mikołaj Jóźwiak (A. Wielkopolski), który odzyskał pozycję lidera w klasyfikacji generalnej. Prowadzący do tej pory Maciej Garstecki (A. Wielkopolski) miał tym razem kłopoty z autem i pierwszy wyścig zakończył bez punktów, a w drugim wywalczył jedynie trzy. W klasie 1A liderem pozostaje Karol Wyka (A. Rzemieślnik). W klasie 2 Gracjan Ambrozik (A. Wielkopolski – honda civic) dwa razy okazał się najlepszy, ale nie zmienia to faktu, że na czele klasyfikacji generalnej pierwszy jest Mariusz Szkudlarek (A. Wielkopolski – renault clio), a drugi Tomasz Matuszkiewicz (A. Wielkopolski – renault clio).

W klasie 3 Karol Jodko-Kamiński (A. Wielkopolski – lotus elise) nie pozostawił złudzeń swoim rywalom, wygrał zarówno pierwszy, jak i drugi wyścig. Z kolei lider klasyfikacji generalnej Jakub Sudoł  (A. Wielkopolski – honda S2000) sporo stracił w miniony weekend. Z powodu awarii silnika w ogóle nie startował w pierwszym wyścigu, ale następnego dnia zajął drugą lokatę.

W klasie 6 na pierwszym miejscu umocnił się Łukasz Rawecki (A. Wielkopolski – bmw 320), zajmując pierwszą pozycję w sobotę i trzecią w niedzielę. Drugi z wyścigów wygrał Andrzej Grigorjew (A. Polski – vw golf GTi).

Z kolei w klasie 7, Andrzej Moskalik (A. Wielkopolski – lancia delta) po dwóch wygranych na Torze “Poznań”, zbliżył się w klasyfikacji generalnej do Dariusza Sołtysiaka (A. Wielkopolski – bmw 635). W klasie 4 liderem pozostaje Marek Wolf (A. Wielkopolski – bmw M3), natomiast w klasie 5 Artur Obuchowski (A. Wielkopolski – bmw 318) po dwóch wygranych w ten weekend, zbliżył się do prowadzącego Mateusza Bartkowiaka (A. Wielkopolski – bmw E30).

W klasie 8, czyli rywalizacji maluchów, należy odnotować pewną dominację Konrada Tadli (A. Wielkopolski), który po raz kolejny wygrał dwa razy w kl. 8-1. Z kolei w klasie 8-2 po siedmiu kolejnych zwycięstwach Christophe Carion (A. Wielkopolski), w ósmym wyścigu zajął drugie miejsce, a zwyciężył Przemysław Szulc (A. Wielkopolski).
Znakomicie bawili się na Torze “Poznań” kierowcy w formule historycznej Haigo. Lech Wojciechowski, Andrzej Wojciechowski i Błażej Wojciechowski (wszyscy A. Wielkopolski) oraz Andrzej Fontański (A. Częstochowski) udowodnili, że niemieccy kierowcy nie są im straszni.

A ostatnie w tym sezonie wyścigi samochodowe na Torze “Poznań” w dniach 26-28 września.