Czy otwarcie POSUM było przedwyborczą zagrywką?

POSUM wciąż jeszcze pachnie nowością, a na pewno ta jego część, która została zmodernizowana. Bo choć ośrodek został oficjalnie otwarty, jego modernizacja wcale się nie zakończyła. Skoro tak, to dlaczego został otwarty i dlaczego termin otwarcia był tak bliski terminowi wyborów parlamentarnych? – Nie była to zagrywka polityczna – zapewnia nas Piotr Nycz, dyrektor POSUM-u.

Zmodernizowany POSUM, czyli Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych, niewątpliwie robi wrażenie. Po metamorfozie placówka stała się jednym z najnowocześniejszych ośrodków medycznych w kraju i zarazem jednym z nielicznych tego typu obiektów, w których do ogrzewania wykorzystywane są odnawialne źródła energii. Otwarcie POSUM-u było więc powodem do świętowania.

Co do tego, że POSUM to nowoczesna i potrzebna poznańskim pacjentom placówka, trudno mieć jakiekolwiek wątpliwości. Można mieć za to wątpliwości co do terminu otwarcia ośrodka. 18 października to data zaskakująco bliska dacie wyborów parlamentarnych. Fakt ten jest o tyle znaczący, że na uroczystości otwarcia POSUM-u, nie bez racji anonsowanego jako sukces naszego miasta, pojawili się m.in. posłowie Rafał Grupiński i Marek Niedbała, obaj ubiegający się o reelekcję do Sejmu RP. Obaj w towarzystwie prezydenta Jacka Jaśkowiaka, obaj pojawiający się w obiektywach fotoreporterów relacjonujących otwarcie ośrodka dla poznańskich mediów. Nasuwa się pytanie, czy to wszystko było dziełem przypadku. W końcu nie ma bardziej populistycznego i nośnego tematu niż zdowie, będące – jak głosi znane powiedzenie – “najwyższym dobrem”. Dobrem każdego wyborcy.

– Nie była to zagrywka polityczna – zapewnia nas Piotr Nycz, dyrektor POSUM-u. Jak mówi, modernizacja ośrodka jest zakończona w ok. 80 proc. Zorganizowanie jego otwarcia właśnie teraz nie powinno jednak jego zdaniem budzić żadnych zastrzeżeń.

– Oprócz tego, co zaplanowaliśmy jako modernizacja ośrodka, jest do zrobienia jeszcze piętro, na którym chcemy zrobić jednodniówki, natomiast tutaj czekamy na pieniądze europejskie. Jest jeszcze komputeryzacja do zrobienia, jest jeszcze bardzo dużo elementów – przyznaje dyrektor POSUM-u. Ale po chwili dodaje: – Ruszyliśmy z trzema bardzo dużymi programami: termomodernizacja i zarządzanie energią, modernizacja wentylacji w oparciu o system geotermalny i słoneczny oraz modernizacja, która była przewidziana na lata 2014-2015. Wszystko to zostało w pełni skończone w terminie, co ostatnio w naszym mieście nie najczęściej się zdarza. Otwarcie nie miało nic wspólnego z okresem wyborczym. Mieliśmy podpisane umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska, z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i – wreszcie – z Miastem Poznań. To normalne, że trzeba to pokazać i przybić stempel. Inspektor Nadzoru Budowlanego przybił stempel, instytucje, z którymi podpisywałem umowy, musiały to zobaczyć, zrobić audyt i powiedzieć: “wszystko się zgadza”.

Nycz mówi, że w najbliższym czasie POSUM będzie na bieżąco remontowany. Niebawem ma ruszyć modernizacja pierwszego piętra budynku A, trwa też remont parkingu obok ośrodka. Termin jego ukończenia to 30 listopada. Pozostaje jeszcze budynek C, w przypadku którego także planowana jest modernizacja, ale w tej kwestii wciąż trwają negocjacje.

Dyrektor POSUM-u nie ma sobie nic do zarzucenia, jeśli chodzi o dobór zaproszonych na uroczystość otwarcia ośrodka gości. W kontekście walczącego o reelekcję posła SLD Marka Niedbały Nycz mówi, że powodem jego zaproszenia na otwarcie POSUM-u była wspólna działalność w radzie społecznej szpitala dziecięcego przy ul. Krysiewicza. Nycz zaznacza, że w tej samej radzie działa poseł Prawa i Sprawiedliwości Adam Hofman, który także otrzymał zaproszenie na uroczystość, ale z niego nie skorzystał. Zapytany o obecność na otwarciu ośrodka posła Grupińskiego, również ubiegającego się w nadchodzących wyborach parlamentarnych o reelekcję, Nycz odpowiada tak: – Pan poseł Grupiński osobiście interesował się tym, co się tutaj dzieje, wcześniej wielokrotnie opowiadałem mu o problemach POSUM-u, o tym, w jakich warunkach przyjmujemy pacjentów. Pan poseł był pozytywną postacią, jeśli chodzi o wsparcie dla mojego działania – wyjaśnia Nycz, podobnie jak poseł Grupiński związany z Platformą Obywatelską.

Z pytaniem o obecność w uroczystości otwarcia POSUM-u zwróciliśmy się do samego posła Grupińskiego. – Znamy się z panem Piotrem (Nyczem – przyp. red.) – mówi Grupiński. – Wspierałem go, jeśli chodzi o ekologiczne ogrzewanie i modernizację POSUM-u, kibicowałem mu. POSUM to przykład, w jak piękny sposób można wykorzystywać pieniądze, wcale nie tak duże, do ochrony środowiska i dla lepszej opieki dla pacjentów. Jestem człowiekiem, który wspiera takie pomysły rozmowami.

Okoliczności i przede wszystkim termin otwarcia POSUM-u siłą rzeczy budzą wątpliwości, niemniej jedno jest pewne – poznaniacy mogą korzystać ze wspaniałego ośrodka. Ośrodka nowoczesnego, wciąż jeszcze pachnącego nowością i zmodernizowanego. Wprawdzie jeszcze nie do końca, ale przynajmniej otwartego w terminie.