Ceny biletów i nazwy specjalistyczne, czyli czym się zajmą radni

Wakacje czas… skończyć – przynajmniej te, które miejscy radni mieli od sesji rady miasta. Rajcy spotkają się we wtorek, 8 września, a rozprawiać będą o rzeczach ważnych i… zupełnie bez znaczenia. Jakich?

Bodaj najważniejszą rzeczą, jaką po letniej przerwie zajmą się radni, jest obniżka cen przejazdów za poszczególne przystanki w ramach taryfy tPortmonetki. Chodzi o obniżenie ceny za przejechanie przystanków 6 i 7 (z 26 do 16 groszy), 8 i 9 (z 12 do 8 groszy), a także od 21 przystanku (z 8 do 6 groszy). Oszczędności byłyby niewielkie, ale pozwoliłyby na podkreślenie korzyści wynikających z korzystania z tPortmonetki zamiast biletów czasowych, które niekiedy okazywałī się korzystniejsze.

Tutaj dyskusji raczej nie będzie – radni z poszczególnych komisji już wcześniej pozytywnie zaopiniowali projekt pozytywnie. Wątpliwości mogą się pojawić jedynie przy propozycji likwidacji biletów 48- i 72-godzinnych oraz wprowadzenia biletu 7-dniowego.
– Te bilety są korzystne dla turystów, więc pytanie, czy by ich nie zostawić – zastanawia się Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta. Podobne obiekcje na posiedzeniu jednej z komisji rajcowskich zgłaszał Michał Grześ, radny PiS.

Częścią tego samego pakietu propozycji jest też wprowadzenie biletu senioralnego – miałby kosztować 50 zł rocznie, a za tę kwotę osoby pomiędzy 65 a 69 rokiem życia mogłyby jeździć aż przez 366 dni.

Kolejną propozycją „komunikacyjną”, nad którą będą zastanawiać się radni, będzie wprowadzenie darmowych przejazdów dla opiekunów osób powyżej 16. roku życia z lekkim stopniem niepełnosprawności. Obecnie tacy opiekunowie mogą jeździć za darmo, ale tylko pod warunkiem, że jadą z osobą, którą się opiekują. Urzędnicy tłumaczyli, że warto wprowadzić możliwość jazdy bez osoby będącej pod opieką, aby opiekunowie mogli za darmo także wrócić ze szkoły. Grzegorz Ganowicz ma jednak poważne wątpliwości co do tego rozwiązania.
– Osobiście nie jestem przekonany, że ta zmiana coś naprawi. Może dojść do sytuacji, że wykształci się nowa grupa „opiekunów”, którzy będą jeździć za darmo.

Radni głosować będą także nad przywróceniem możliwości składania wniosków o wykup miejskich lokali z bonifikatą. Nie wiadomo jednak, jak zakończy się głosowanie w tej sprawie – opinia prezydenta była negatywna, natomiast sami radni podczas opiniowania tej uchwały na jednej z komisji nie mogli dojść do porozumienia.
– Przy tym punkcie spodziewam się dyskusji – mówi Ganowicz.

Po wtorkowej sesji Rady Miasta Poznania nieco lżej może być też rodzicom dzieci uczęszczających do przedszkola – radni będą bowiem głosować nad zmianą, która zamiast konkretnych godzin darmowego pobytu w przedszkolu określi liczbę tych godzin.

Oprócz tego rajcy zajmą się kilkunastoma mniejszymi, niekiedy mniej ważnymi uchwałami – jedna z nich dotyczy np. zmiany statutu Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznego Usług Medycznych. Zmiany są czysto kosmetyczne, dotyczą m.in. zmiany struktury organizacyjnej zawartej w statucie (będzie określona bardziej ogólnie), a także zmiany nazwy tej instytucji na… Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych. Zmiana uzasadniana jest tym, że często występowały błędy w nazewnictwie jednostki. Radni zadecydują także o tym, czy godzić się na renowację stawów strzeszyńskich i… usunięcie części trzcinowisk porastających stawy.