Poznań, jakiego już nie ma – najpopularniejsze galerie 2015 roku

W ubiegłym roku publikowaliśmy różne galerie archiwalnych zdjęć, znajdujące się w zbiorach Cyfrowego Repozytorium Lokalnego. Były wśród nich fotografie pokazujące zabytkowe tramwaje, zmieniające się na przestrzeni lat ulice czy budynki, których w Poznaniu od dawna już nie ma. Jako że tego typu materiały cieszyły się dużym zainteresowaniem, na Nowy Rok przypominamy trzy najpopularniejsze.

CYRYL, czyli nieocenione Cyfrowe Repozytorium Lokalne, od 2010 r. gromadzi materiały, ukazujące długą, bogatą, ale i burzliwą – a niekiedy wręcz dramatyczną – historię naszego miasta. Przeglądając zbiory CYRYL-a, które dostępne są na stronie www.cyryl.poznan.pl, można trafić na zabytkowe, bezpośrednio związane z Poznaniem dokumenty, fotografie, plakaty, filmy i nagrania audio. Są one uporządkowane i podzielone tematycznie, tak aby razem tworzyły wirtualne muzeum. Znaleźć w nim można eksponaty rozproszone w różnych muzealnych instytucjach, bibliotekach i archiwach.

Kilka zbiorów znajdujących się w archiwach CYRYL-a w minionym roku publikowaliśmy na łamach naszego portalu. Za każdym razem cieszyły się one dużym zainteresowaniem, dlatego też w Nowy Rok, kiedy wszyscy odpoczywają po sylwestrowych szaleństwach, postanowiliśmy je odświeżyć i zamieścić w jednym miejscu. Oto i one:

„Dekada. Poznań w latach 60. XX wieku”
Ta galeria pokazuje, że pół wieku wystarczy, by miasto zmieniło się nie do poznania. Lata 60. przeszły do historii jako dekada smutna i siermiężna. Peerelowska rzeczywistość kwitła, jedyna słuszna ideologia również. Wszyscy musieli myśleć, ubierać się i żyć podobnie, a czasy te raczej nie kojarzą się dziś najlepiej. Oglądając zdjęcia, które wchodzą w skład galerii „Dekada. Poznań w latach 60. XX wieku”, trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że były to lata na swój sposób magiczne. Mroczne, aczkolwiek częściowo rozświetlone neonami lata 60. stoją przed Wami otworem, drodzy czytelnicy!

Przejdź na stronę galerii

Archiwalne zdjęcia z tramwajami
Liczy 8,1 km długości, codziennie jeździ nią ok. 80 tys. poznaniaków, a bez niej mało kto wyobraża sobie sprawne poruszanie się po mieście. Gdyby nagle jej zabrakło, mieszkańcy Winograd czy Piątkowa nie mieliby łatwego życia. Chodzi oczywiście o trasę PST, która we wtorek 13 października 2015 r. obchodziła swój mały jubileusz. Bo dokładnie 13 października 1997 roku pojawiły się na niej pierwsze tramwaje typu Tatra RT6N1. Z tej okazji CYRYL opublikował właśnie tę galerę – galerię zawierającą zdjęcia tramwajów na ulicach dawnego Poznania. Ciekawe, czy kiedy robione te zdjęcia, komunikacja miejska spóźniała się jak teraz…

Przejdź na stronę galerii

Okrąglak na przestrzeni lat
Jest charakterystycznym, wysokim na 8 pięter i przede wszystkim bardzo okrągłym symbolem naszego miasta. Chodzi oczywiście o Okrąglaka, który w 2015 r. świętował nieco spóźnione (ale okrągłe) 60. urodziny. Usytuowany u zbiegu ulic 27 Grudnia i Mielżyńskiego, przez wiele lat pełniący funkcję domu towarowego Okrąglak to w Poznaniu budynek kultowy. I pewnie dlatego galeria z archiwalnymi zdjęciami Okrąglaka spotkała się z takim zainteresowaniem naszych czytelników. Nie pozostaje nam nic innego, jak zachęcić Was jeszcze raz do jej obejrzenia i powspominania.

Przejdź na stronę galerii