Imagines Medii Aevi: Wystawa z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski

Z okazji jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski Muzeum Narodowe w Poznaniu przygotowało wystawę poświęconą sztuceśredniowiecznej z okresu od 966 do około 1530 roku. Na wystawie eksponowane są zabytki z całej Polski.

Założeniem prezentacji jest ukazanie niezwykłego bogactwa sztuki tego okresu, w oparciu o wybór znakomitych dzieł przechowywanych w zbiorach państwowych i kościelnych. Zaprezentowano ponad 100 eksponatów – rzeźby, obrazy, obikety rzemiosła, detale architektoniczne wskazują na ważne dla historii i kultury polskiej wydarzenia, a zarazem miejsca i postaci.
– Na 1050. lecie Chrztu Polski Muzeum Narodowe w Poznaniu może otworzyć wystawę, która swoim charakterem, swoją jakością i jakością prezentowanej sztuki odpowiada randze tego jubileuszu – mówi Wojciech Suchocki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Wystawa to uczta dla wszystkich wrażliwych na piękno sztuki odbiorców. Jest okazją do podziwiania kunsztu najlepszych twórców epoki wieków średnich w Polsce.
– Można zauważyć bardzo istotny udział wypożyczeń z instytucji kościelnych, jak i z państwowych z całej Polski. Chodziło właśnie o to, żeby nadać wydarzeniu ogólnopolski także przez dobór obiektów – wyjaśnia Adam Soćko, kurator wystawy “Imagines Medii Aevi. – Trochę ku refleksji w odległą przeszłość chcemy tą wystawą zabrać mieszkańców Poznania.

Z najwcześniejszych wieków średniowiecznej monarchii Piastów, czyli XII wieku, przetrwała głównie metaloplastyka i ona znalazła sie na ekspozycji. To jest biżuteria, jaką nosili Polacy, czyli krzyżyki, kaptorgi, ale są też krzyże relikwiarzowe używane przez duchownych.

Wśród najcenniejszych, wczesnych dzieł wyjątkowym obiektem jest włócznia św. Maurycego, wypożyczona ze Skarbca katedry na Wawelu, a będąca świadectwem wydarzeń z 1000 roku, gdy odbył się zjazd gnieźnieński.

Akcentem kończącym wystawę jest dzieło sztuki współczesnej, kompozycja Stefana Gierowskiego “Malowanie Dziesięciorga Przykazań”, którego powstanie zainspirował obraz XV-wiecznego anonimowego artysty.

Innym, ważnym elementem projektu edukacyjnego będą wydarzenia dedykowane rodzinom z dziećmi. Odbędzie się m.in. pokaz mody śriedniowiecznej połączony z ciekawą gawędą dotyczącą kultury, życia codziennego ludzi dawnych czasów, czy prezentacja rzemiosła złotniczego. Najmłodszym widzom Muzeum Narodowe proponuje wędrówkę wśród eksponowanych dzieł w ramach Muzealnej Akademii Dziecięcej, której zwieńczeniem będzie wykonanie własnego dzieła sztuki w glinie.

Dla widza dorosłego skierowane są warsztaty z kaligrafii poświecone nauce pisma gotyckiego w oparciu o niezwykłe zabytki piśmiennictwa. W wakacyjne weekend lipca przestrzeń wystawy ożywią dźwięki muzyki – wystąpi schola gregoriańska “Cantcum cardium” łącząca średniowieczną tradycję ze współczesnym brzmieniem. Szczegółowy harmonogram zaplanowanych wydarzeń dostępny jest na stronie www.ima966.pl.

Wystawę “Imagines Medii Aevi” będzie można oglądać od 9 kwietnia do 17 lipca w Muzeum Narodowym w Poznaniu.