Kładka Berdychowska w 2021 roku?

W połowie 2019 roku mają ruszyć prace budowlane przy kładce pieszo-rowerowej nad Wartą i Cybiną. Most ma połączyć Chwaliszewo i Ostrów Tumski z Berdychowem. Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie koncepcji architektonicznej.

Kładka ma łączyć Chwaliszewo i Ostrów Tumski z rejonem kampusu Politechniki Poznańskiej, by m.in. ułatwić przemieszczanie się z okolic Starego Rynku na tereny wokół Jeziora Maltańskiego. To również jeden z elementów aktywizacji terenów nadwarciańskich.

Pierwotnie planowano, by przy budowie kładki wykorzystać przęsła starego mostu kolejowego na Starołęce, jednak cena, jaką zaproponowało za nie PKP, była dla Miasta za wysoka.

Konkurs obejmuje wykonanie koncepcji architektonicznej wraz z połączeniem z istniejącą i planowaną infrastrukturą pieszo-rowerową oraz zagospodarowaniem terenu.

Całość musi być tak zaplanowana, by pozostało miejsce na budowę mostu Berdychowskiego, jako przeprawy drogowej, która może powstać w przyszłości.

Obiekt musi wizualnie i przestrzennie wpasowywać się w pejzaż miasta, a także nie może przysłaniać panoramy Katedry i Ostrowa Tumskiego.

Na zaprojektowanie oraz budowę kładki, Miasto zabezpieczyło 30 milionów złotych. Prace budowlane mają ruszyć w połowie 2019 roku, natomiast dwa lata później, obiekt ma być oddany do użytku.