Projekt wraz z całą dokumentacją został wykonany przez konsorcjum ARPA Architektoniczna Pracownia Jerzego Gurawskiego, Błażej Szurkowski, Maciej Sokolnicki oraz Adam Turczyn. Ich koncepcja architektoniczna wygrała w konkursie, który organizowało Miasto.
Praca została wyróżniona i doceniona m.in. ze względu na atrakcyjność, funkcjonalność kładki i jej połączenie z istniejącym otoczeniem, a także oryginalność formy.
Kładka ma powstać w rejonie kampusu Politechniki Poznańskiej na Berdychowie z południową częścią Ostrowa Tumskiego i Chwaliszewem.
Dzięki temu mieszkańcy i turyści zyskają wygodne i atrakcyjne połączenie Starego Miasta z terenami rekreacyjnymi nad Maltą.
Gotowa dokumentacja projektowa to nie wszystko. Inwestycja uzyskała także pozwolenie na budowę. Prezydent Poznania przyznaje, że mimo problemów finansowych i konieczności cięcia wydatków w budżecie miejskim, Miasto chce, by została zrealizowana.
Przygotowany na podstawie projektu budowlanego kosztorys przekracza kwotę, którą na ten cel chciało przeznaczyć i zabezpieczyło Miasto, dlatego zostanie on zoptymalizowany w dokumentacji wykonawczej, która powstanie w 2021 roku. Większość wydatków związanych z budową wpisano do projektu wieloletniej prognozy finansowej na lata 2022-23.
Przyjęty harmonogram dla tej inwestycji zakłada, że roboty budowlane rozpoczną się w 2022 roku i potrwają rok.