Jak opiekować się psem i co zrobić, gdy zaatakuje? Poznańskie przedszkolaki już wiedzą

Straż miejska spotkała się z przedszkolakami z Jeżyc, by opowiedzieć o tym, w jaki sposób należy dbać o psa, a także co zrobić, gdy zwierzę zaatakuje.

Strażniczki, które przyszły na spotkanie z dziećmi wyjaśniły, że posiadanie psa wiąże się z obowiązkami i dużą odpowiedzialnością. Przypomniały o potrzebach zwierząt oraz właściwej opiece, a także wyjaśniły co zrobić, gdy spotka się zwierzę bez właściciela, które wygląda jakby potrzebowało pomocy.

Podczas spotkania dzieci dowiedziały się także jak się zachować w przypadku ataku psa. Dzieciom zaprezentowano filmy edukacyjne i przedstawiono scenki przy użyciu… pluszaka. Przedszkolaki nauczyły się “pozycji żołwia”, która może uratować życie w przypadku ataku psa.

Aby przyjąć pozycję żółwia należy (krok po kroku):

1. Spleść dłonie do wewnątrz
2. Schować kciuki do środka
3. Założyć ręce na kark
4. Osłonić nimi uszy
5. Uklęknąć
6. Przyciągnąć głowę do kolan

Pozycja ta zapewni osłonę najważniejszych partii ciała i zwiększa prawdopodobieństwo, że zwierzę w krotkim czasie zniechęci się i odejdzie. W przypadku, gdy nie zdąży się przyjąć pozycji żółwia, należy ustawić się bokiem do psa, stanąć w lekkim rozkroku i  zaciśniętymi w pięść dłońmi osłoń szyję.

Każdy z przedszkolaków biorących udział w spokaniu otrzymał od straży miejskiej upominek – kolorowankę tematyczną i gadżety.