Powstaną nowe połączenia autobusowe do Kórnika i Zaniemyśla

Integracja transportu publicznego Poznania oraz gmin Kórnik i Zaniemyśl planowana jest na sierpień tego roku. W jej efekcie pasażerowie mają zyskać kolejne połączenia autobusowe na liniach organizowanych przez Zarząd Transportu Miejskiego.

Prowadzona od wielu lat przez Zarząd Transportu Miejskiego integracja transportu publicznego Poznania i ościennych gmin przynosi wymierne korzyści dla wszystkich pasażerów: Pozwala zwiększać zakres oferowanych usług, ułatwia konstruowanie bardziej dopasowanych do potrzeb klientów rozkładów jazdy i przebiegu linii, a także oferuje ujednoliconą dla wszystkich taryfę biletową z podstawowym nośnikiem, jakim jest karta PEKA.

Planowana integracja ma objąć kolejne cztery linie obsługujące zarówno Kórnik, jak i znajdujący się poza terenem powiatu poznańskiego Zaniemyśl (powiat średzki). Najbardziej charakterystyczną cechą proponowanych zintegrowanych linii będzie ich długość – najdłuższa z nich, linia nr 560 do Zaniemyśla, ma około 36 kilometrów (obecnie najdłuższe linie organizowane przez ZTM mają około 30 km) oraz znacząco większe odległości między przystankami od istniejących na obecnych liniach ZTM. Dziś maksymalna średnia odległość między przystankami wynosi do 1 kilometra, na nowych liniach będzie to znacznie powyżej 1 kilometra (średnio 1,6 km).