50 lat Wielkopolskich Rytmów Młodych

W czerwcu 2020 roku upłynie pół wieku od inauguracyjnej edycji Wielkopolskich Rytmów Młodych. W związku z tym burmistrz Jarocina wyszedł z inicjatywą, aby w gminie Jarocin rok 2020 został ustanowiony „Rokiem Wielkopolskich Rytmów Młodych”.

Decyzję w tej sprawie podejmą radni miejscy podczas najbliższej sesji, która zaplanowana jest na 18 czerwca.

Przegląd został wymyślony i zorganizowany przez nieżyjącego już Jacka Chudzika, lidera środowiska skupionego wokół, działającego w Bursie Gimnazjalnej, Klubu „Olimp” oraz muzyków z zespołu „Kwiaty” ze Zbigniewem Schaedelem na czele.

Młodzi entuzjaści zdołali przekonać ówczesne władze partyjne i administracyjne do swojego pomysłu. Zaprosili do współpracy Krzysztofa Wodniczaka i Andrzeja Kosmalę z Poznania, którzy budując jury z muzyków i czołowych dziennikarzy muzycznych oraz pisząc artykuły prasowe współtworzyli dziesięć edycji WRM w latach 1970-1979.

Rytmy wystartowały jako jedna z setek imprez muzycznych. Koncerty muzyków-amatorów trwały trzy dni, a wieńczył je finał, w którym występowały zaproszone gwiazdy oraz zdobywcy Kameleonów, czyli nagród przyznawanych przez jury. Impreza budowała wizerunek miasta. W latach 1973-1976 dzieło Chudzika twórczo kontynuował Lech Krychowski ze współpracownikami, wzbogacając formułę WRM o nowe elementy. Od 1977 roku kierownictwo przejęli działacze jarocińskiego Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej. W połowie lat 70. Rytmy stały się jednym z niewielu przeglądów marginalizowanej muzyki rockowej. W czasach propagandy sukcesu i ugrzecznionej kultury socjalistycznej kilkunastotysięczny Jarocin przeniósł „święty ogień polskiego rocka” w lata 80.

Ustanowienie roku 2020 rokiem Wielkopolskich Rytmów Młodych stanie się fundamentem przypomnienia wydarzeń, ale przede wszystkim postaci, których pomysły i wytrwałość w ich realizacji pozwoliły uczynić z lokalnego przeglądu młodych zespołów najważniejszy festiwal rockowy w Polsce lat 80. Festiwal ten stał się rozpoznawalnym symbolem miasta w kraju i za granicą. Przez wiele lat dla fanów rocka przybywających do Jarocina Wielkopolskie Rytmy Młodych były znane wyłącznie dlatego, że mieszkańcy miasta o Festiwalu mówili „Rytmy”. Ustanowienie roku 2020 „Rokiem Wielkopolskich Rytmów Młodych” pozwoli na oddanie Wielkopolskim Rytmom Młodych należnego miejsca w historii Festiwalu i historii Jarocina.