Pomnik Armii Poznań odnowiony i z monitoringiem

Pomnik Armii Poznań na wzgórzu św. Wojciecha został odnowiony i jest gotowy na jutrzejsze uroczyste obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zamontowano także system monitoringu, by zwiększyć poziom bezpieczeństwa w okolicy i zapobiegać dewastacjom tego miejsca.

Ogromny pomnik Armii Poznań był zanieczyszczony, a w kilku miejscach zniszczony przez wandali, którzy zostawiali na nim napisy i malunki. Podjęto decyzję o gruntownym czyszczeniu pomnika, by odzyskał dawny blask i dobrze prezentował się na obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Betonowe elementy konstrukcji zostały wyczyszczone przy użyciu specjalistycznych środków. Płaskorzeźby żołnierzy, sufit i ściana, na której umieszczono informacje o jednostkach Armii Poznań, poległych i stoczonych bitwach poddano piaskowaniu. Dzięki temu udało się wydobyć i przywrócić oryginalną barwę pomnika, a jednocześnie usunąć z niego malunki wandali.

Oczyszczono również iglice, które będą jeszcze polerowano. Zadbano o to, by usunąć trawę, która wyrastała z pomiędzy płyt pomnika. W ramach prac uporządkowano także teren wokół obiektu.

By zwiększyć bezpieczeństwo w okolicy, a także zmniejszyć ryzyko kolejnych dewastacji przez wandali, zamontowano monitoring, który obejmuje część frontową pomnika, od strony cmentarza Zasłużonych Wielkopolan. To właśnie tutaj najczęściej dochodzi do przypadków traktowania pomnika jako placu do… jazdy na rolkach i dekorolkach.

“Monitoring pozwala nam na szybką reakcję i podjęcie skutecznej interwencji. Kamera działa od około tygodnia. W tym czasie strażnicy miejscy zatrzymali 7 osób spożywających alkohol na terenie pomnika. Dwie kolejne interwencje dotyczyły osób jeżdżących tam na rolkach”

Przemysław Piwecki, straż miejska

W niedzielę przy pomniku odbędą się główne uroczystości uczczenia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.