Szyby w aucie – co zrobić, żeby nie parowały?

Parujące szyby uciążliwe są szczególnie podczas wiosennych i jesiennych opadów deszczu. Utrudniają one zauważenie pieszych na drodze, na przejściu, a także znaków drogowych. W znaczny sposób wpływają na bezpieczeństwo podczas jazdy. Jak rozwiązać ten problem lub chociaż go zminimalizować?

SPRAWNOŚĆ NAGRZEWNICY

Niskie temperatury w okresach późnojesiennych oraz zimowych często prowadzą do uszkodzeń radiatora nagrzewnicy. Efektem nieprawidłowego funkcjonowania radiatora mogą być nadmiernie parujące szyby. W tej sytuacji najlepiej udać się do mechanika, który zna się na swojej pracy i skontrolować stan nagrzewnicy.

SAMOCHÓD W CZASIE DESZCZU

Jeśli nic nie wskazuje na usterki w radiatorze, dobrze jest uzupełnić poziom płynu chłodniczego. Często jego odparowywanie jest przyczynkiem parowania szyb w samochodzie. Towarzyszy temu specyficzny i charakterystyczny zapach. Zazwyczaj płyn chłodniczy może przeciekać na łączeniu nagrzewnicy z przewodem. Zwykle kończy się to bardzo kosztowną wymianą, która wynosić może nawet kilkaset złotych. 

O stłuczkę, podczas której konieczne będzie wezwanie pomocy drogowej nietrudno, jeśli masz zaparowane szyby

STAN FILTRU PYŁKOWEGO

Ten krok powinien być jednym z pierwszych podczas walki z nadmiernie parującymi szybami. Zapchany filtr pyłkowy często skutkuje nadmiernym osiadaniem się pary wodnej. Element ten umieszczony jest na podszybiu lub ewentualnie niedaleko schowka dla pasażera. Jego zadaniem jest gromadzenie w sobie pyłków, fragmentów liści, pyłków, brudu i wszelkich innych zanieczyszczeń magazynujących wilgoć. Jeśli doszło do zapchania filtra, konieczna będzie jego wymiana. Na szczęście wymiana filtru pyłkowego nie należy do trudnych. Wystarczy działać zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. Jeśli nieprawidłowo zamontujesz urządzenie, ono również może mieć wpływ na parowanie szyb. Nie zaleca się demontażu filtra zimą, bowiem odpowiada on również za neutralizację zapachów dostających się z zewnątrz do wnętrza auta. 

JAK ZADBAĆ O SAMOCHÓD ZIMĄ?

Okres zimowy nie należy do łatwych, jeśli chodzi o dbanie o samochód. Korozja, marznące szyby, starte opony. To wszystko ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Do tego dodać należy parujące szyby, przez które może dojść do groźnego w skutkach wypadku. 

Zimą warto zwracać uwagę na to, co bierze się ze sobą do samochodu. Każdorazowo po wejściu do auta dobrze byłoby otrzepywać buty z nadmiaru śniegu lub wody. Mile widziane jest wietrzenie samochodu po jego opuszczeniu chociaż przez chwilę. Dzięki temu wyrówna się temperatura wewnątrz i na zewnątrz, co zminimalizuje ryzyko zaparowania szyb. 

OBSŁUGA NAWIEWÓW

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że na problem często parujących szyb ma wpływ nieprawidłowa obsługa nawiewów. Często kierowcy włączają nawiew tak, że obieg jest wyłącznie wewnątrz samochodu. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest pobieranie go z zewnątrz. Samochód, który wyposażony jest w klimatyzację, powinien mieć nawiew skierowany na szybę przednią i regulowany na szyby boczne. W ten sposób już po kilku minutach szyby powinny zostać pozbawione nadmiaru pary. 

SZYBA PODCZAS OPADÓW DESZCZU

Pamiętaj, żeby zimą uruchamiać klimatyzację w swoim samochodzie przynajmniej raz w tygodniu. W autach niemajacych klimatyzacji zaraz po uruchomieniu pojazdu warto załączyć ciepły nawiew na szybę czołową. Jeśli w Twoim samochodzie wszystko działa sprawnie, uchylenie okna powinno wystarczyć na pozbycie się nadmiaru wilgoci z szyb. Powinno się także uruchomić ogrzewanie tylnej szyby. 

Zaparowane szyby w znaczący sposób utrudniają jazdę samochodem

OBLODZENIE SIĘ SZYB

Pamiętaj o sprawdzeniu wycieraczek. Na nich lub pod nimi może gromadzić się woda, która w czasie jazdy samochodem zaczyna parować. Wycieraczki w aucie się ścierają, przez co po czasie mogą pojawiać się drobne dziurki, przez które zbiera się woda, która zaczyna wsiąkać w wykładzinę. 

JAK USUNĄĆ WILGOĆ Z OKNA?

Wilgoć w samochodzie to często spotykany problem. Wielu kierowców zastanawia się, jak usunąć jej nadmiar ze swoich pojazdów. Tak jak wyżej zostało napisane: zadbaj o wykładzinę i dywaniki w aucie. A raczej o ilość wody na nich się znajdującą. Jeśli masz w aucie dywaniki z chłonnego tworzywa, wymień je na plastikowe. Wysusz dokładnie tapicerkę. W tym wypadku dobrze sprawdzi się zastosowanie materiału silnie higroskopijnego, który odpowiada za skuteczne pochłanianie wilgoci i obniżenie jej poziomu. 

Innym sposobem jest zastosowanie kociego krzemionkowego żwirku. Wystarczy, że napełnisz nim poszewkę, np. skarpetę i wykorzystasz jako pochłaniacz wilgoci. Najlepszym miejscem na jego trzymanie są okolice przedniej szyby. Jeśli użyjesz większej ilości żwirku, możesz pozbyć się wilgoci z każdego miejsca w swoim samochodzie. 

CZY PROBLEM ZAPAROWANYCH SZYB DA SIĘ ROZWIĄZAĆ NA ZAWSZE?

Zaparowane szyby są dużym problemem, bowiem ograniczają widzenie kierowcy. Jednak, jak widać powyżej, istnieje wiele sposobów na zredukowanie lub pozbycie się wilgoci z wnętrza samochodu. Jeśli na stałe wprowadzisz te rozwiązania, to będziesz mógł się cieszyć czystymi szybami w swoim aucie. Dzięki temu poprawisz i komfort jazdy, i bezpieczeństwo na drodze!

Artykuł powstał we współpracy z warsztatem samochodowym Kuta Autoserwis z Poznania

//