Poznaliśmy mistrza świata uci gran fondo 2019, najważniejszej imprezy rowerowej roku

1 września w Poznaniu odbyły się Mistrzostwa Świata UCI Gran Fondo 2019, kierowane do najlepszych amatorów z całego świata. Rowerzyści z ponad 50 krajów rywalizowali na trasie liczącej 150 km, a pierwsze zmagania śmiałków miały miejsce już w czwartek 29 sierpnia. Zawody były także okazją dla wszystkich kibiców do wspólnej zabawy oraz budowania atmosfery Mistrzostw Świata. Centrum zawodów były towarzyszące imprezie targi „Bike Show”.

Ulicami Poznania po mistrzostwo

Zawodnicy na głównym dystansie Gran Fondo wystartowali w niedzielę 1 września z terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich o godzinie 9:00. Trasa to zmodyfikowana wersja z zeszłorocznego Bike Challenge Poznań 2018. Wszystkie dystanse wystartowały punktualnie, przy bardzo słonecznej pogodzie i dosyć wysokiej temperaturze. Zawodnicy podczas Mistrzostw Świata konkurowali na dystansach:

  • Niedziela 1 września – główne dystanse Mistrzostw Świata: Gran Fondo i Medio Fondo (Wyścig Szosowy) – Start zmagania Gran Fondo na dystansie 150 km to godzina 9:00, a na dystansie 107,7 km, według grup wiekowych UCI od godziny 10:10. Ostatni zawodnik dotarł na metę o godzinie 14:47. Zawodnicy z najlepszymi czasami to Maxim Pirard z Belgii (03:22:22), tuż za nim Martin Lind z Danii oraz Genta Konno z Japoniii.
  • Czwartek 29 sierpnia – INDIVIDUAL TIME TRIAL – wyzwanie zostało zorganizowane na unikalnym obiekcie Bednary Driving Center (około 45 minut drogi od Poznania). Zawody w jeździe indywidualnej na czas odbędą się na dystansie ponad 18 kilometrów. Najlepszy czas uzyskał Brock Mason z wynikiem 23:08:29.

Ponadto w sobotę organizatorzy przygotowali specjalny dystans KIDS, w którym dzieci w wieku 3-7 lat podjęły prawdopodobnie pierwsze, tak prestiżowe sportowe wyzwanie. Formuła nastawiona była na wzajemną zabawę, dlatego każdy z uczestników został jednakowo nagrodzony po ukończeniu dystansu. Najmłodsi, wspierani przez rodziców, pokonali trasę o długości blisko 1,5 km na terenie MTP, w tym przejazd przez halę!

Atrakcja dla wszystkich mieszkańców

Odwiedzający miejsce zawodów w dniu finału mogli także liczyć na rozgrzewanie atmosfery dzięki przygotowanej oprawie muzycznej (set dj’ski na żywo) oraz dodatkowym aktywnościom w ramach „Bike Show” (targów rowerowych, będących centrum zawodów), jak turniej Roller Derby, pokazy sprawnościowe czy testy sprzętów. Mistrzostw Świata UCI Gran Fondo to najważniejsze wydarzenie rowerowe szczególnie cenne dla Poznania. We wszystkich przygotowanych dla zawodników wyzwaniach wzięło udział ponad 2 tys. osób z całego świata, które łącznie przejechały ponad 285 328 kilometrów. Zawody nie tylko wzmocniły wizerunek Poznania rangą, ale przede wszystkim stworzyły platformę, dzięki której organizatorzy mogą szerzyć ważne dla nich idee. To przede wszystkim promocja amatorskiej turystyki rowerowej na poziomie międzynarodowym oraz idea „Cycling For All”. Oprócz zachęcania do aktywnego trybu życia oraz regularnej aktywności fizycznej związanej ze sportami rowerowymi, bez względu na wiek czy umiejętności i warunki fizyczne, ma jednocześnie ma zwracać uwagę na warunki codziennej jazdy na rowerze w przestrzeni miejskiej.

Droga do… Poznania

UCI Gran Fondo World Series to seria wyścigów na całym świecie, porównywanych rangą do Tour de France, jednak kierowanych do amatorów. Wszystkie trasy w ramach tej serii są certyfikowane przez Federację UCI. 25% najlepszych zawodników z każdej grupy wiekowej,  poprzez start w jednym z 21 wyścigów, zostało zakwalifikowanych do Mistrzostw Świata UCI Gran Fondo, dawnych Mistrzostw Świata UWCT i Mistrzostw Świata UCI Masters Road. Organizacja tego wydarzenia właśnie w Poznaniu to powód do dumy, bowiem finały UCI Gran Fondo to zawody, w których konkurują najlepsi amatorzy z całego świata. To właśnie trasa na terenie Poznania pozwoliła wyłonić najlepszych kolarzy w każdej z wyodrębnionych grup (dzielonych ze względu na wiek i płeć).