Ruszyła miejska akcja bezpłatnych badań w kierunku HCV i WZW C

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) wywołane jest poprzez zakażenie wirusem HCV, a w konsekwencji może prowadzić m.in. do marskości wątroby i pierwotnego raka wątroby. Urząd Miasta rozpoczął akcję bezpłatnych badań przesiewowych, z których może skorzystać każdy, bez względu na wiek.

Badanie, wraz z poznaniem wyniku trwa niecałe 10 minut. Polega pobraniu kropli krwi do badania na obecność przeciwciał anty-HCV.

Do zakażenia wirusem HCV, który powoduje m.in. wirusowe zapalenie wątroby typu C może dojść poprzez kontakt z krwią chorego. Oznacza to, że w grupie ryzyka są głównie osoby, które poddawały się różnego rodzaju zabiegom, które wiązały się z naruszeniem ciągłości tkanek. Są to np. operacje, przetaczanie krwi, wykonywanie zastrzyków, wykonywanie tatuażu, zabieg akupunktury oraz przyjmowanie środków odurzających.

Z bezpłatnych badań w ramach miejskiej akcji może skorzystać jednak każdy i bez względu na wiek.

Można to zrobić w następujących terminach:

25.09.2019 r. – budynek Urzędu Miasta Poznania przy  ul. Gronowej 22a (pomieszczenie dla rodzica z dzieckiem nr 17), w godz. 11:00-15:00,
21.10.2019 r. – budynek Urzędu Miasta Poznania przy ul. 3 Maja 46 (sala obsługi klienta na parterze), w godz. 11:00- 15:00,
22.10.2019 r. – budynek Urzędu Miasta Poznania przy  ul. Jana Matejki 50 (sala konferencyjna nr 7), w godz. 11:00-15:00.

Realizatorem badań przesiewowych jest Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej. Akcja pod nazwą  “Test na HCV – prosty krok do zdrowia” realizowana jest w ramach Ogólnopolskiego Programu Badań Przesiewowych w kierunku HCV i objęta patronatem Polskiej Grupy Ekspertów HCV, Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego, Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, Fundacji Gwiazda Nadziei oraz Koalicji Hepatologicznej.