Kolejna edycja bezpłatnych szczepień przeciw HPV. Obejmie także chłopców

Rozpoczyna się kolejna edycja programu bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla dzieci i młodzieży w powiecie poznańskim. W tym roku skorzystać mogą z niego także chłopcy. Szacuje się, że szczepionki, po przyjęciu zalecanych 3 dawek, zmniejszają ryzyko zachorowania nawet do 90%.

Wirus brodawczaka ludzkiego HPV jest uznawany za jedną z głównych przyczyn zachorowań na raka szyjki macicy. Wbrew skojarzeniom, może rozwijać się także w innych rejonach – np. w jamie ustnej.

Program bezpłatnych szczepień dla dziewcząt z powiatu poznańskiego realizowany jest już od 11 lat. Do tej pory udało się zaszczepić prawie 9 tysięcy dzieci, a powiat wydał na ten cel 3,8 miliona złotych.  

W tym roku program po raz pierwszy obejmie także chłopców. W tegorocznej edycji powiat planuje zaszczepienie 750 dzieci, a koszt przedsięwzięcia wyniesie 337 tysięcy złotych.

Program skierowany jest do młodzieży z rocznika 2005 oraz dziewcząt z rocznika 2004, które nie zaszczepiły się lub nie skorzystały z pełnego cyklu w ubiegłym roku.

„Zapisy rozpoczynają się od środy, 24 kwietnia i prowadzone są zgodnie z harmonogramem spotkań edukacyjno-informacyjnych dla rodziców w poszczególnych gminach. Jeżeli dzieci nie zostaną zapisane podczas zebrania, możliwe jest ich telefoniczne zgłoszenie następnego dnia. Każda gmina ma ustalony limit szczepień. Warto więc pamiętać o terminach i skorzystać z możliwości dokonania zapisów właśnie na spotkaniach. Są one również doskonałą okazją do rozwiązania wątpliwości dotyczących szczepień i poszerzenia swojej wiedzy między innymi na temat zapobiegania nowotworom szyjki macicy”

Teresa Krause, koordynator szczepień ochronnych z Przychodni EDICTUM

Szacuje się, że przyjęcie zalecanych trzech dawek szczepionki ryzyko zachorowania spada o nawet 90%. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej.