Sygnalizacja świetlna zsynchronizowana z zamkniętym przejazdem kolejowym. Zmiany na skrzyżowaniu ul. Góreckiej i Czechosłowackiej

Z uwagi na przejazdy kolejowe na ul. Góreckiej w okolicy często tworzą się korki, także na skrzyżowaniu z ul. Czechosłowacką. Drugim z problemów w tym rejonie jest blokowanie wyjazdu autobusów z przystanku na południowym wlocie ul. Góreckiej przez pojazdy jadące na wprost. By zmienić tę sytuację, podjęto decyzję o instalacji specjalnych detektorów, które wykrywając ustawiające […]

Z uwagi na przejazdy kolejowe na ul. Góreckiej w okolicy często tworzą się korki, także na skrzyżowaniu z ul. Czechosłowacką. Drugim z problemów w tym rejonie jest blokowanie wyjazdu autobusów z przystanku na południowym wlocie ul. Góreckiej przez pojazdy jadące na wprost.

By zmienić tę sytuację, podjęto decyzję o instalacji specjalnych detektorów, które wykrywając ustawiające się przed zamkniętym przejazdem kolejowym samochody od strony ul. Czechosłowackiej, przesyłają sygnał do sterownika sygnalizacji świetlnej, by ta uniemożliwiła wjazd kolejnych pojazdów w północny wlot ul. Góreckiej.

Dodatkowo, na zamontowanych tablicach na skrzyżowaniu z ul. Czechosłowacką wyświetla się komunikat o zamknięciu przejazdu. Oznacza to, że kierowcy wiedząc o tym będą mogli wybrać alternatywną trasę. Jednocześnie w czasie zamknięcia przejazdu sterownik sygnalizacji wydłuży czas nadawania zielonego światła dla ul. Czechosłowackiej.

Z kolei dla autobusów komunikacji zbiorowej wyznaczono specjalną śluzę na wysokości przystanku na południowym wlocie ul. Góreckiej, dzięki którym będą mogły zająć miejsce przed samochodami jadącymi na wprost ul. Górecką i w lewo w ul. Czechosłowacką. To rozwiązanie podobne do tych zastosowanych m.in. na ul. Garbary przy ul. Grochowe Łąki.

W ramach prac na skrzyżowaniu ul. Góreckiej i Czechosłowackiej wykonany został także kanał technologiczny z łączem światłowodowym. Całość zadania kosztowała 352 tysiące złotych.