Poznań trafi do żółtej strefy już w najbliższych dniach? Urzędnicy już się do tego przygotowują

Wiele wskazuje na to, że od najbliższej soboty Poznań znajdzie się wśród powiatów objętych tzw. żółtą strefą w związku z dużym przyrostem liczby osób zakażonych koronawirusem.

Informację podała Gazeta Wyborcza, która uzyskała informację od dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta, Magdalena Pietrusik-Adamska. Jak wskazała urzędniczka, jeśli liczba zakażonych nie spadnie, a nic na to nie wskazuje, to w najbliższych dniach Poznań zostanie objęty dodatkowymi restrykcjami związanymi z żółtą strefą.

W urzędzie rozpoczęto już przygotowania do wprowadzenia strefy i obostrzeń.

Duże znaczenie ma tu gwałtowny wzrost liczby zakażonych 30 września, a także codzienne nowe zakażenia Sars-CoV-2.

Żółta strefą obejmowane są powiaty, w których w ciągu ostatnich dwóch tygodni wskaźnik liczby zakażonych na 10 tysięcy mieszkańców wynosi między 6 a 12. Do czerwonej strefy wchodzą obszary, w których wskaźnik jest wyższy niż 12.

Lista powiatów objętych strefami żółtą i czerwoną zostanie prawdopodobnie ogłoszona w czwartek. W ostatnich dniach przygotowano również nowy projekt rozporządzenia, w którym zaostrzane są obostrzenia dotyczące zachowań w obu strefach.

Obecnie w Wielkopolsce trzy powiaty – gostyński, krotoszyński i międzychodzki – objęte są strefą czerwoną. Żółta strefa obowiązuje w powiecie ostrowskim i wolsztyńskim.