Aktualna sytuacja w szpitalu przy ul. Szwajcarskiej – zajęta jest większość łóżek

Prezydent Poznania przedstawił najnowsze dane dotyczące sytuacji epidemiologicznej w mieście i szpitala przy ul. Szwajcarskiej. Jednocześnie zaapelował m.in. o wyrozumiałość dla pracowników sanepidu, którzy nie mają wystarczających sił i środków, by być w stanie obsłużyć w pełni wykonywać pracę w szybkim tempie.

Jak przekazał Jacek Jaśkowiak, obecnie w szpitalu przy ul. Szwajcarskiej przebywa 416 osób, spośród których 413 jest zakażona Sars-CoV-2. Wśród tych osób 23 to pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej i Zakładów Opiekuńczo Leczniczych. Pytany o możliwość zwiększenia liczby łóżek dla pacjentów prezydent podkreślił, że pojemność placówki to 406 łóżek, a obecnie liczba została zwiększona do 420 z uwagi na okoliczności. To rozwiązanie tymczasowe, a szpital czeka, aż pozostałe placówki w województwie zostaną przygotowane do przyjęcia zakażonych pacjentów, by odciążyć szpital przy ul. Szwajcarskiej.

Do respiratorów podłączonych jest 36 pacjentów. Jak zaznaczył prezydent Poznania, typowo „covidowych” miejsc z respiratorami w szpitalu jest jedynie 40. Podkreślił, że nie jest to jedynie kwestia samego posiadania urządzenia, ale także możliwości izolacji, miejsca na pozostałe urządzenia i monitory kontrolujące stan chorego czy samego ustawienia respiratora. Oznacza to, że tego typu respiratory wraz z odpowiednimi warunkami zostały tylko 4.

Szpital posiada jeszcze także m.in. 26 respiratorów transportowych oraz 20 pochodzących z Agencji Rezerw Materiałowych. Łącznie dysponuje 91 tego typu urządzeń.

Od 16 marca w szpitalnym laboratorium wykonano 16 636 testów na obecność koronawirusa.

Odnotowano 356 zgonów. Jest także 1388 ozdrowieńców.

Prezydent odniósł się również do rozbieżności w danych podawanych przez Urząd Miasta oraz Urząd Wojewódzki w zakresie aktywnych przypadków zakażeń w Poznaniu i powiecie. Wskazał, że z uwagi na przeciążenie pracą i brakiem sił i środków, dane z poznańskiego sanepidu powiatowego czasem różnią się od tych posiadanych przez wojewódzką stację sanitarno-epidemiologiczną z uwagi na opóźnienie w przekazywaniu bieżących danych.

Zgodnie z danymi przekazanymi przez powiatowy sanepid, obecnie zakażonych jest 787 mieszkańców Poznania i 447 mieszkańców powiatu poznańskiego. W szpitalu przy ul. Szwajcarskiej hospitalizowanych jest 54 poznaniaków. W izolacji domowej jest 718 osób, a w izolatorium przebywa 14 osób.

W kwarantannie w Poznaniu i powiecie poznańskim przebywa 481 osób.

Prezydent zaapelował do ozdrowieńców o dzielenie się swoim osoczem, które jest potrzebne do leczenia zakażonych w ciężkim stanie. Jednocześnie zwrócił się do wszystkich o oddawanie krwi, której również brakuje w RCKiK.

Jacek Jaśkowiak poprosił także o wyrozumiałość dla pracowników sanepidu. Jak wskazał, stacja sanitarno-epidemiologiczna zmaga się z brakiem odpowiedniej liczby ludzi do pracy oraz odpowiedniego sprzetu i infrastruktury, co zapewniłoby m.in. lepszy kontakt z obywatelami. Skala zachorowań i zakażeń jest znacznie wyższa niż wydolność stacji. Podkreślił, że to zaniedbania ze strony władz centralnych, które nie przygotowały się na jesienne problemy. Należy podkreślić, że sanepid poza COVID-19 cały czas zajmuje się także innymi obowiązkami, jakie na nim spoczywają.