Czerwona strefa w Poznaniu i powiecie poznańskim – zmiany na liniach ZTM Poznań

Od jutra zarówno Poznań jak i powiat poznański będzie objęty tzw. czerwoną strefą w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. Oznacza to kolejne ograniczenia w zakresie transportu publicznego – także na liniach ZTM Poznań.

Od soboty, zgodnie z rozporządzeniem, na liniach ZTM Poznań, zarówno miejskich jak i podmiejskich, w tym samym czasie w autobusach i tramwajach może podróżować tyle osób, ile wynosi 30% wszystkich miejsc siedzących i stojących. Konieczne jest również pozostawienie połowy miejsc siedzących pustych.

Cały czas obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust.

W pojazdach MPK Poznań dostępne są bezdotykowe urządzenia z płynem do dezynfekcji rąk. Pasażerowie zachęcani są do korzystania z nich po wejściu oraz przy wyjściu z pojazdów.

Jak wyjaśnia ZTM Poznań, od września 2020 roku komunikacja zbiorowa  funkcjonuje w maksymalnym możliwym wymiarze, co oznacza, że nie ma już możliwości zasadniczego zwiększenia dostępności miejsc. Nie ma ani dodatkowego taboru ani pracowników, co pozwoliłoby na zwiększenie liczby kursów lub dostępności pojazdów.

Zaapelowano do pasażerów o odpowiedzialność i stosowanie się do wytycznych wprowadoznych przez władze państwowe. Z kolei w rejonach Poznania, gdzie kursują zarówno autobusy miejskie i podmiejskie, pasażerowie proszeni są o wybieranie tych miejskich, które zwykle są o wiele bardziej obciążone i rzadziej kursują.