Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Własne mieszkanie to dla większości osób najcenniejszy element zgromadzonego majątku. Należy więc zadbać o jego bezpieczeństwo, wykupując odpowiednią polisę. W zależności od wybranego wariantu, może ona obejmować jedynie podstawowe zdarzenia losowe i elementy budynku lub być rozszerzona o dodatkowe elementy. Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania i jak wybrać najlepszy pakiet ochrony? Podpowiadamy!

Co ma wpływ na cenę polisy mieszkaniowej?

Standardowe ubezpieczenie nieruchomości chroni jedynie stałe elementy budynku przed skutkami zdarzeń losowych. Zaliczają się do nich m.in. przepięcia elektryczne, zalanie czy pożar. Koszt wykupienia podstawowej polisy może oscylować już w granicach 100-200 zł za cały rok. Ostateczna cena zależy jednak od wielu czynników i jest wyliczana indywidualnie dla każdej nieruchomości. Mimo to polisy na mieszkanie to produkty, które zaliczają się do jednych z najtańszych na rynku, a są w stanie skutecznie zabezpieczyć Twój majątek. Zanim zdecydujesz się na zakup ubezpieczenia, warto wiedzieć, co ma wpływ na wysokość składki.

  • Wartość nieruchomości – ten czynnik decyduje nie tylko o tym, ile zapłacisz za polisę, ale także o sumie wypłaconego odszkodowania. Przy szacowaniu wartości mieszkania bierze się pod uwagę m.in. rok budowy, rodzaj użytych materiałów oraz zastosowanie nowoczesnych technologii konstrukcyjnych;

  • Lokalizacja – mieszkania znajdujące się w dużych miastach są wyceniane drożej niż te w niewielkich miejscowościach. Pod uwagę bierze się także ukształtowanie terenu oraz zagrożenia, które mogą wystąpić w danej lokalizacji;

  • Zakres ochrony – podstawową polisę możesz rozszerzyć o dodatkowe elementy, dzięki którym w większym stopniu zabezpieczysz swój majątek. Rozbudowany wariant może obejmować np. kradzież z włamaniem, powódź lub pakiet ubezpieczenia OC w życiu prywatnym czy assistance dla domu;

  • Elementy zabezpieczenia budynku – cenę polisy możesz obniżyć, jeżeli zdecydujesz się na montaż dodatkowych zabezpieczeń, takich jak drzwi antywłamaniowe, czujniki dymu czy alarm.

Na polisie mieszkaniowej nie warto oszczędzać, a niska cena nie powinna być najważniejszym kryterium wyboru. Dużo większe znaczenie ma zakres ochrony oraz suma odszkodowania, aby była adekwatna do poniesionych strat.

Jak sprawdzić, ile będzie kosztowało ubezpieczenie mieszkania?

Wysokość składki zależy od wielu czynników, a rozszerzony wariant polisy wcale nie musi wiązać się z ogromnym kosztem. Firmy często oferują rozbudowane pakiety ochrony, za które zapłacisz niewiele więcej niż za podstawowy zakres. Aby samodzielnie sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania na www.ubezpieczeniemieszkania.pl, możesz skorzystać z kalkulatora. W tym celu musisz jedynie uzupełnić krótki formularz, w którym podasz informacje dotyczące swojej nieruchomości. Na tej podstawie narzędzie wygeneruje wyniki z propozycjami polis od różnych towarzystw. Dzięki temu dowiesz się, w której firmie ubezpieczysz dom na najkorzystniejszych warunkach.