Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem – specjaliści udzielają bezpłatnych porad prawnych

Rozpoczyna się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, który obejmuje bezpłatną pomoc prawną dla ofiar przestępstw, w tym np. przemocy domowej.

Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw organizowany jest co roku od 2000 roku. Celem jest zwrócenie uwagi na potrzeby i problemy ofiar przestępstw oraz ich prawo do dochodzenia roszczeń. Jest związany z przypadającym dzisiaj Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw.

Od dziś, do końca lutego, czyli do niedzieli, w całym kraju organizowane są dyżury w ramach których ofiary przestępstw mogą uzyskać bezpłatne porady prawne od specjalistów. Wydarzenie organizowane jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości, Prokuraturę Krajową oraz lokalne jednostki, stowarzyszenia i organizacje – asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi, policjanci oraz inni specjaliści.

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w kraju i na świecie, w tym roku porady będą miały charakter wyłącznie zdalny – drogą telefoniczną.

Dyżury zorganizowano m.in. w Prokuraturze Poznańskiej oraz poznańskich sądach, w tym także w Sądzie Okręgowym. Wsparcie udzielane jest także przez podmioty działające w ramach Funduszu Sprawiedliwości. Szczegółowe informacje wraz z numerami telefonów dostępne są na stronach internetowych poszczególnych jednostek.