Mieszkańcy czekali na tę inwestycję od lat. Pływalnia na os. Zwycięstwa otwarta

Na ten moment od wielu lat czekali okoliczni mieszkańcy – na os. Zwycięstwa powstała pływalnia, której uroczyste otwarcie odbyło się dzisiaj. Użytkownicy będą mogli jednak z niej skorzystać dopiero za kilka dni. Obiekt został oddany do użytku przed zaplanowanym terminem.

Pływalnia Winogrady na os. Zwycięstwa to inwestycja, o której mówiło się od lat. Mieszkańcy okolicy wskazywali na potrzebę powstania tego typu obiektu, dzięki któremu mogliby uczyć się i podnosić swoje umiejętności pływackie, a także dbać o regularną aktywność fizyczną dzieci, młodzieży i dorosłych, bez konieczności dojeżdżania do innych dzielnic Poznania.

Obiekt przypomina ten, który niedawno powstał na os. Piastowskim. Znajdują się tam dwa baseny – główny, z sześcioma torami, z którego może jednocześnie korzystać 60 osób oraz mniejszy, płytszy, o charakterze rekreacyjnym. Ten drugi składa się z dwóch połączonych ze sobą niecek, w tym jednej z urządzeniami do hydromasażu.

W budynku znalazły się także sauny, przebieralnie, szatnie, natryski i toalety. Przed budynkiem powstał parking na ponad 50 samochodów oraz przestrzeń dla rowerów.

Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Budowa pływalni rozpoczęła się w połowie października 2019 roku, a prace wyprzedziły zakładany harmonogram. Oznacza to, że możliwe było oddanie obiektu do użytku przed pierwotnie planowanym terminem, który zakładał otwarcie na wiosnę 2021 roku.

Uroczyste otwarcie pływalni odbyło się dzisiaj. Jak podkreślał Marcin Gołek, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie, obiekt był gotowy już w grudniu, a na początku 2021 roku dopełniono wszelkich formalności.

Na razie, z uwagi na obowiązujące obostrzenia, możliwe będzie korzystanie z pływalni w ograniczonym zakresie. Pierwsi użytkownicy będą mogli to zrobić już od 1 marca. Wcześniej, od 25 lutego, zostanie uruchomiona opcja zapisów na zajęcia – naukę i doskonalenie pływania, zajęcia dla seniorów, aqua aerobik, zajęcia dla niemowląt, gimnastykę w wodzie i trening triathlonowy. Nowością będą zajęcia dla dzieci z niepełnosprawnościami.

Zapisywać można się nie tylko osobiście, ale także mailowo pod adresem zapisy.winogrady@posir.poznan.pl. Osoby zainteresowane będą mogły skorzystać z zajęć próbnych, które będą organizowane na początku marca.

Pływalnia będzie czynna w dni robocze od 6:00 do 22:00 oraz w weekendy od 7:00 do 22:00. W związku z obostrzeniami, obecnie z obiektu będą mogli korzystać klienci indywidualni oraz osoby uczestniczące w zajęciach zorganizowanych. Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji przewidują, że godziny przedpołudniowe i wczesno popołudniowe wykorzystywane będą przez szkoły.

Harmonogram dostępności torów oraz poszczególnych zajęć na terenie basenu będzie dostępny na stronie internetowej pływalni.

Godzina korzystania z pływalni przez klientów indywidualnych to koszt 14 złotych za bilet normalny oraz 12 złotych za ulgowy. Ulgi przysługują dzieciom, młodzieży, studentom do 26 roku życia, emerytom i rencistom. Posiadacze Karty Rodziny Dużej z kodem terytorialnym Miasta Poznania mogą liczyć na 25-procentowy rabat. Pobyt w saunie oznacza dopłatę 60 groszy za minutę. Miłośnicy pływania będą mogli zakupić karnety z 5-procentowym rabatem.  Pełny cennik dostępny jest na stronie internetowej pływalni.